🎓 Kamień spada z platformy... - Zadanie 38: Fizyka. Zbiór zadań 1. Po gimnazjum - strona 37
Fizyka
Fizyka. Zbiór zadań 1. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Operon)

Dane:

 

 

 

 

 

Szukane:

 

Rozwiązanie:

Kamień spadając z platformy ruchem swobodnym porusza się z zerową prędkością początkową i przyspieszeniem równym przyspieszeniu ziemskiemu. Prędkość ciała w ruchu jednostajnie przyspieszonym przedstawiamy za pomocą wzoru:

 

gdzie vk jest prędkością końcową ciała, vp jest prędkością początkową ciała, a jest przyspieszeniem z jakim poruszało się to ciało, t jest czasem ruchu ciała. Z tego wynika, że czas spadku kamienia z platformy do wody będzie miał postać:

 

 

Drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym przedstawiamy za pomocą wzoru:

 

gdzie s jest drogą jaką przebyło ciało, vp jest prędkością początkową z jaką poruszało się to ciało, a jest przyspieszeniem z jakim poruszało się ciało, t jest czasem ruchu tego ciała. Wówczas prędkość, z jaką kamień wpadnie do wody wynosi:

 

 

 

 

 

Następnie kamień wpada do wody, w której porusza się z przyspieszeniem . Z tego wynika, że czas ruchu kamienia w wodzie wynosi:

  

 

 

Korzystając z wzoru na drogę przebytą w ruchu przyspieszonym prędkość kamienia w chwili wpadania do piasku będzie miała postać:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamień wpada w piasek z prędkością  i porusza się w nim z opóźnieniem . Prędkość ciała w ruchu jednostajnie opóźnionym przedstawiamy za pomocą wzoru:

 

gdzie vk jest prędkością końcową ciała, vp jest prędkością początkową ciała, a jest opóźnieniem z jakim poruszało się to ciało, t jest czasem ruchu ciała. Z tego wynika, że czas zatrzymywania się kamienia w piasku wynosi:

 

 

 

Drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym przedstawiamy za pomocą wzoru:

 

gdzie s jest drogą jaką przebyło ciało, vp jest prędkością początkową z jaką poruszało się to ciało, a jest opóźnieniem z jakim poruszało się ciało, t jest czasem ruchu tego ciała. Oznacza to, że głębokość, na jakiej w piasku utknie kamień ma postać:

 

 

 

 

 

 

 

Podstawiamy dane liczbowe do wzoru:

 

 

Odp.: Kamień utknie w piasku na głębokości  

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Barbara Budny
Wydawnictwo: Operon
Rok wydania:
ISBN: 9788376808918
Autor rozwiązania
user profile

Ewelina

17551

Nauczyciel

Nauczycielka fizyki w liceum z 2-letnim doświadczeniem oraz matematyki w szkole podstawowej z 4-letnim doświadczeniem. Uwielbiam podróże oraz gry planszowe.

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1999ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA12109WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE3358KOMENTARZY
komentarze
... i43050razy podziękowaliście
Autorom