Wymień najważniejszych przedstawicieli polskiego - Zadanie 5: Śladami przeszłości 2 - strona 214
Historia
Wybierz książkę
Wymień najważniejszych przedstawicieli polskiego 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Przedstawiciele polskiego odrodzenia i ich najważniejsze osiągnięcia:

 

Mikołaj Kopernik - żył w latach 1473 - 1543, polski astronom, autor przełomowego dzieła "O obrotach sfer niebieskich", w którym udowodnił, że środkim wszechświata jest Słońce, a nie - jak dotychczas sądzono - Ziemia. Przekonanie to zostało potępione przez Kościół i wielu ówczesnych uczonych i aż do 1828 roku znajdowało się w indeksie ksiąg zakazanych. Dzieło Kopernika dokonało wielkiego przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazwaną "przewrotem kopernikańskim". Mikołaj Kopernik poza astronomią zajmował się także matematyką, ekonomią, prawem, startegią wojskową oraz medycyną. Był kanclerzem kapituły warmińskiej. 

 

 

Maciej z Miechowa - żył w latach 1457-1523, polski lekarz, pisarz medyczny, historyk, geograf, rektor Akademii Krajowskiej, autor dzieła "Traktat o dwóch Sarmacjach", który uznaje się za pierwsze dzieło geograficzne, zawierające wiarygodne wiadomości na temat ziem położonych w Europie Wschodniej. Był jednym z najsławniejszych astrologów krakowskich. Maciej z Miechowa był także fundatorem szkół parafialnych, szpitali, kaplic oraz kościołów.

 

 

Marcin Kromer - żył w latach 1512 - 1589, humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata. Od 1544 roku był sekretarzem króla Zygmunta I Starego. Autor kroniki opisującej dzieje Polski do 1506 roku. Za prace historyczne o Polsce otrzymał od króla nobilitację. Powiększył zbiory biblioteki biskupiej, m.in. o rękopis Galla Anonima, ufundował także epitafium Mikołajowi Kopernikowi.

 

 

Mikołaj Rej z Nagłowic - żył w latach 1505-1569, polski poeta i prozaik renesansowy, tłumacz oraz polityk. Uznawany za "ojca literatury polskiej". W swoich utworach opisywał zalety życia wiejskiego. Zasłynął jako autor słów: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Był jednym z pierwszych polskich pisarzy, który łączył rozwój rodzimego języka literackiego z ideą służbie Rzeczypospolitej.

 

 

Jan Kochanowski - żył w latach 1530- 1584, uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie, najlepszego poetę, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Po studiach w Krakowie, Królewcu i Padwie oraz podróżach do Francji i Włoch powrócił do Polski, gdzie objął stanowisko sekretarza w królewskiej kancelarii. Zrezygnował jednak z dworskiego życia i zamieszkał w rodzinnym Czarnolesie koło Radomia. Zasłynął jako twórca żartobliwych fraszek oraz trenów, wyrażających żal po śmierci ukochanej córki - Urszulki.  Pierwszą tragedią napisaną w języku polskim była "Odprawa posłów greckich" autorstwa Jana Kochanowskiego. 

 

 

Szymon Szymonowic - żył w latach 1558 - 1629, polski humanista i poeta okresu renesansu. Był twórcą nowego gatunku literackiego - sielanek. Za najważniejsze dzieło Szymonowica uznaje się właśnie "Sielanki" wydane w 1614 roku w Zamościu. W 20 utworach tam zamieszczonych widoczne są odwołania do Teokryta, twórcy sielanki jako gatunku literackiego oraz do Wergiliusza i Jana Kochanowskiego. Szymonowic opublikował także dwa dramaty po łacinie: "Castus Joseph" (w 1587 roku) oraz "Pentesilea"(w 1618 roku).

 

 

Andrzej Frycz Modrzewski - żył w latach 1503-1572, polski pisarz polityczny okresu renesansu, sekretarz królewski. Najbardziej znane jego dzieło to napisana w języku łacińskim rozprawa "O poprawie Rzeczypospolitej" wydana w 1551 roku. Andrzej Frycz Modrzewski domagał się w niej zmiany praw i obyczajów oraz przeprowadzenia reform w szkolnictwie. Krytykował polski ustrój społeczny i polityczny. Dzieło to zostało przełożone na język niemiecki i opublikowane w Krakowie oraz w Bazylei. Składa się z pięciu ksiąg:

De moribus -"O obyczajach"

De legibus - "O prawach"

De bello - "O wojnie"

De Ecclesia - "O Kościele"

De schola - "O szkole"

DYSKUSJA
komentarz do rozwiązania undefined
Henryk

23 września 2017
Dzięki za pomoc :):)
klasa:
Oglądasz książkę z klasy II gimnazjum. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

79846

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1606ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA6404WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE661KOMENTARZY
komentarze
... i8162razy podziękowaliście
Autorom