Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Śladami przeszłości 2 (Podręcznik, Nowa Era)

Opisz przebieg bitwy pod Grunwaldem. 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Do decydującej bitwy pomiędzy oddziałami polsko - litewskimi a krzyżackimi doszło 15 lipca 1410 roku na polach w pobliżu wsi Grunwald. Rycerzami zakonnymi dowodził Ulrich von Jungingen, natomiast na czele wojsk polsko - litewskich stał Władysław Jagiełło. Krzyżaków wspierali sojusznicy z Europy Zachodniej, Czech, Moraw i Pomorza Zachodniego. W skład wojsk zakonu wchodziło około 16 tys. jazdy oraz 5 tys. piechoty, w tym także artyleria. Armia polska liczyła około 20 tys. jazdy i 2 tys. piechurów, siły litewsko - ruskie oraz tatarskie około 11 tys. lekkozbrojnych konnych. Przed bitwą król Władysław Jagiełło wysłuchał Mszy, po czym zgodnie z ówczesnym obyczajem dokonał pasowań rycerskich. Ustawił szyki bojowe i nadał oddziałom znaki rozpoznawcze: rycerstwu polskiemu zawołanie: "Kraków", litewskiemu: "Wilno". Władysław Jagiełło miał głębokie przekonanie, że bitwa pod Grunwaldem jest swego rodzaju sądem Bożym, w którym to Opatrzność rozstrzygnie o racji. Jagiełło okazał się doskonałym strategiem. Właściwie ocenił sytuację i w przemyślany sposób rozmieścił swoje siły. Polski władca nie wziął osobiście udziału w starciu, lecz obserwował przebieg zmagań z pobliskiego wzgórza. Popołudniu król wsiadł na swego rumaka, rycerze odśpiewali "Bogurodzicę", rozpoczęła się bitwa. Jako pierwsze do boju ruszyły lekkie oddziały litewskie oraz tatarskie. Były one słabo uzbrojone i po ponad godzinnej walce zostały zmuszone do odwrotu. Po klęsce Litwinów do natarcia ruszyli rycerze z lewego skrzydła polskiego, odrzucili siłą pędu szyki krzyżackie o dwa stajania. Zrównoważony bój trwał dwie godziny. Szarża Krzyżaków oraz wielkiego mistrza zakonnego - Ulricha von Jungingena nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Ostatecznie wojska krzyżackie uległy całkowitemu rozbiciu. Polacy zajęli krzyżackie tabory, zbliżała się godzina ósma wieczorem, słońce zaczęło chylić się ku zachodowi. Zaczął padać deszcz, bitwa się zakończyła. Z potężnej armii krzyżackiej zaledwie około 1400 rycerzom udało się uciec z pola walki. Wśród poległych znaleźli się niemal wszyscy dostojnicy zakonni oraz wielki mistrz krzyżacki. 

DYSKUSJA
user avatar
Joanna

17 lutego 2018
dzięki :):)
user avatar
Alan

30 września 2017
dzieki :)
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49033

Nauczyciel

Wiedza
Wzajemne położenie prostych

Dwie proste mogą się przecinać w punkcie, mogą być do siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Proste przecinające się w punkcie P – proste mające jeden punkt wspólny.

  prosteprzecinajace
   
 2. Proste prostopadłe – to proste przecinające się pod kątem prostym.

  Jeśli proste a i b są prostopadłe (inaczej mówiąc prosta a jest prostopadła do prostej b), zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a⊥b$$. Dwie proste prostopadłe tworzą cztery kąty proste

  prostekatprosty
   
 3. Proste równoległe – to proste nie mające punktów wspólnych lub pokrywające się.

  Jeżeli proste a i b są równoległe (inaczej mówiąc prosta a jest równoległa do prostej b), to zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a∥b$$.
   

  proste-rownlegle
Prostopadłościan i sześcian

Prostopadłościan to figura przestrzenna, której kształt przypomina pudełko lub akwarium.

Prostopadłościan

 • Każda ściana prostopadłościanu jest prostokątem.

 • Każdy prostopadłościan ma 6 ścian, 8 wierzchołków i 12 krawędzi.

 • Dwie ściany mające wspólną krawędź nazywamy prostopadłymi.

 • Dwie ściany, które nie mają wspólnej krawędzi, nazywamy równoległymi.

 • Każda ściana jest prostopadła do czterech ścian oraz równoległa do jednej ściany.


Z każdego wierzchołka wychodzą trzy krawędzie – jedną nazywamy długością, drugą – szerokością, trzecią – wysokością prostopadłościanu i oznaczamy je odpowiednio literami a, b, c.

Długości tych krawędzi nazywamy wymiarami prostopadłościanu.

a – długość prostopadłościanu, b – szerokość prostopadłościanu, c - wysokość prostopadłościanu.


Prostopadłościan, którego wszystkie ściany są jednakowymi kwadratami nazywamy sześcianem.

Wszystkie krawędzie sześcianu mają jednakową długość.

kwadrat

a - długość krawędzi sześcianu

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom