Historia

Scharakteryzuj konflikty polityczne oraz religijne 4.55 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Konflikty polityczne oraz religijne, do których doszło w Europie w XIV i XV w

 • Wielka wojna Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim - wojna pomiędzy Krzyżakami a Polską i Litwą wybuchła w 1409 r. Decydująca bitwa rozegrała się 15 lipca 1410 r. pod Grunwaldem. Połączone siły polskie, litewskie i ruskie pokonały wówczas armię krzyżacką.
 • Wojna stuletnia - konflikt zbrojny pomiędzy Francją i Anglią. Toczył się w latach 1337 - 1453. Po początkowych sukcesach Anglików, ostateczne zwycięstwo odnieśli Francuzi.
 • Wojny husyckie - (1419 - 1434) wojny religijno - narodowe toczone na terenie Czech i krajów ościennych przez husytów (zwolenników Jana Husa) przeciwko Kościołowi katolickiemu i krucjatom cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Po śmierci Jana Husa liczba zwolenników jego nauki wzrastała, a hasła tzw. kościoła ubogiego rozprzestrzeniły się po kraju, zyskując coraz większą popularność.
 • Bunty i niepokoje społeczne w państwach Europy Zachodniej - wywołał je kryzys gospodarczy i powracające klęski głodu (bunt we Flandrii, bunt francuskich chłopów nazwany "żakerią", powstanie Wata Tylera w Anglii). 
 • Kryzys Kościoła - niewola awiniońska papieży - trwała 70 lat i doprowadziła do znacznego osłabienia władzy papieży.
 • Ekspansja turecka w Europie - W połowie XIV w. Turcy osmańscy rozpoczęli podbój Bałkanów. Opanowali Bułgarię oraz Serbię i rozpoczęli podbój Węgier. W bitwie pod Warną Węgrzy ponieśli klęskę a ich władca - Władysław Warneńczyk zginął z rąk muzłumanów.
 • Wojna trzynastoletnia - (1454 - 1466) konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim, wywołany inkorporacją Prus do Polski. Wojna trzynastoletnia zakończyła się zwycięstwem Kazimierza Jagiellończyka. Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, co miało wielki wpływ na jej rozwój ekonomiczny i tym samym przyczyniło się do wzrostu znaczenia państwa Jagiellonów w Europie.
DYSKUSJA
user avatar
Daria

8 lutego 2018
dzieki :)
user avatar
Majka

6 grudnia 2017
Dzięki za pomoc :)
klasa:
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

55186

Nauczyciel

Wiedza
Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
 • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

 • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

 • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Porównywanie ułamków

Porównywanie dwóch ułamków polega na stwierdzeniu, który z nich jest mniejszy, który większy.

 • Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik

  Przykład:

  $$3/8$$ < $$5/8$$
   
 • Porównywanie ułamków o takich samych licznikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same liczniki, to ten jest większy, który ma mniejszy mianownik.

  Przykład:

  $$4/5$$ > $$4/9$$
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom