1
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Rozwiązanie
Unia w Krewie:
- W sierpniu 1385 roku na zamku w Krewie Polska i Litwa zawały unię personalną - oznaczało to, że oba państwa zostały połączone osobą monarchy, zachowały jednak odrębne urzędy oraz instytucje państwowe.
- Nastąpiła chrystianizacja Litwy.
- 18 lutego 1386 roku w Krakowie Jadwiga Andegaweńska poślubiła Władysława Jagiełłę - wydarzenie to zapoczątkowało rządy dynastii Jagiellonów na tronie polskim i litewskim.
- Unia polsko-litewska przyczyniła się do powstania silnego państwa obejmującegp znaczny obszar Europy Środkowo - Wschodniej.
- Dzięki chrystianizacji Wielkiego Księstwa Litewskiego zakon krzyżacki stracił pretekst do najazdów na wschodnie ziemie. Litwa stała się sojusznikiem Królestwa Polskiego w obronie jej granic przed Krzyżakami.
- Władysław Jagiełło zobowiązał się do wypuszczenia polskich jeńców, wypłacenia odszkodowania Habsburgom za zerwanie zaręczyn Jadwigii z Wilhelmem Habsburgiem.
- Jagiełło zdeklarował się odzyskać wszystkie ziemie utracone przez Koronę. W ostatnim punkcie aktu książę Jagiełło "obiecuje ziemie swoje litewskie i ruskie na wieczne czasy do korony królestwa polskiego przyłączyć".
Czy ta odpowiedź Ci pomogła?
4
148 186