Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Historia III (Podręcznik, Nowa Era / PWN)

Wyjaśnij, w jaki sposób Polacy przeciwstawiali się 4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Wyjaśnij, w jaki sposób Polacy przeciwstawiali się

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie
6
 Zadanie
 • W jaki sposób Polacy przeciwstawiali się polityce rusyfikacyjnej i germanizacyjnej?

Walka Polaków z rusyfikacją

Próby rusyfikacji napotkały zgodny opór polskiego społeczeństwa. Mimo zakazów Polacy mówili po polsku i potajemnie uczyli dzieci literatury, geografii i historii Polski. Kontakty z Rosjanami starali się ograniczać do załatwiania niezbędnych spraw urzędowych. 

Walka Polaków z germanizacją

Przywiązani do tradycji, języka ojczystego i religii Polacy dali zdecydowany opór dążeniom germanizacyjnym władz pruskich. 

Nauczanie religii po niemiecku wywołało sprzeciw dzieci i ich rodziców. Do najgłośniejszego protestu doszło w 1901 r. we Wrześni, gdzie za za odmowę modlitwy po niemiecku uczniowie byli bici, a rodzicom wytyczono procesy sądowe. Represje zastosowane przez niemieckie władze odbiły się szerokim echem w Europie i oburzyły opinię publiczną nawet w Niemczech.

Symbolem walki z antypolską polityką władz pruskich w Wielkopolsce stał się chłop Michał Drzymała. Nie uzyskawszy zgody na budowę własnego domu na swojej ziemi postanowił zamieszkać wraz z całą rodziną w cyrkowym wozie. Drzymała codziennie rano przesuwał wóz o kilka metrów, aby udowodnić władzom pruskim, iż mieszka w wozie (czyli nie na ziemi, ale nad ziemią), a nie budynku mieszkalnym. Po przegranym procesie został zmuszony do opuszczenia wozu oraz sprzedania majątku ziemskiego.

Świadectwo swojego pochodzenia dawali pisarze, m.in. Henryk Sienkiewicz, który w swych wielkich powieściach historycznych przypominał o dawnym znaczeniu Rzeczpospolitej. W "Krzyżakach" pokazał zmagania Polaków z zakonem krzyżackim i wielkie zwycięstwo pod Grunwaldem. Było to szczególnie ważne wobec polityki germanizacyjnej Prusaków.

Maria Konopnicka, oburzona pruskimi szykanami napisała "Rotę", w której występowała przeciwko germanizacji i ciemiężeniu Polaków.

Polscy duchowni stanowczo przeciwstawiali się polityce Kulturkampfu, a ludność broniła prawa do używania języka narodowego. Rozwijano pracę organiczną (pozytywiści) oraz aktywność w sferze gospodarczej i społecznej. Mieszkańcy Wielkopolski toczyli długotrwałą walkę o polskość, nazywaną "najdłuższą wojną nowoczesnej Europy".

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Jacek Chachaj, Janusz Drob
Wydawnictwo: Nowa Era / PWN
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49033

Nauczyciel

Wiedza
Pole prostokąta

Liczbę kwadratów jednostkowych potrzebnych do wypełnienia danego prostokąta nazywamy polem prostokąta.


Prostokąt o bokach długości a i b ma pole równe: $$P = a•b$$.

pole prostokąta

W szczególności: pole kwadratu o boku długości a możemy policzyć ze wzoru: $$P=a•a=a^2$$.

  Zapamiętaj

Przed policzeniem pola prostokąta pamiętaj, aby sprawdzić, czy boki prostokąta są wyrażone w takich samych jednostkach.

Przykład:

 • Oblicz pole prostokąta o bokach długości 2 cm i 4 cm.

  $$ P=2 cm•4 cm=8 cm^2 $$
  Pole tego prostokąta jest równe 8 $$cm^2$$.

Porównywanie ułamków

Porównywanie dwóch ułamków polega na stwierdzeniu, który z nich jest mniejszy, który większy.

 • Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik

  Przykład:

  $$3/8$$ < $$5/8$$
   
 • Porównywanie ułamków o takich samych licznikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same liczniki, to ten jest większy, który ma mniejszy mianownik.

  Przykład:

  $$4/5$$ > $$4/9$$
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom