🎓 Wyjaśnij, w jaki sposób Polacy przeciwstawiali się - Zadanie 4: Historia III - strona 143
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Wybierz książkę
Klasa:
I liceum
Strona 143

Wyjaśnij, w jaki sposób Polacy przeciwstawiali się

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie
6
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
  • W jaki sposób Polacy przeciwstawiali się polityce rusyfikacyjnej i germanizacyjnej?

Walka Polaków z rusyfikacją

Próby rusyfikacji napotkały zgodny opór polskiego społeczeństwa. Mimo zakazów Polacy mówili po polsku i potajemnie uczyli dzieci literatury, geografii i historii Polski. Kontakty z Rosjanami starali się ograniczać do załatwiania niezbędnych spraw urzędowych. 

Walka Polaków z germanizacją

Przywiązani do tradycji, języka ojczystego i religii Polacy dali zdecydowany opór dążeniom germanizacyjnym władz pruskich. 

Nauczanie religii po niemiecku wywołało sprzeciw dzieci i ich rodziców. Do najgłośniejszego protestu doszło w 1901 r. we Wrześni, gdzie za za odmowę modlitwy po niemiecku uczniowie byli bici, a rodzicom wytyczono procesy sądowe. Represje zastosowane przez niemieckie władze odbiły się szerokim echem w Europie i oburzyły opinię publiczną nawet w Niemczech.

Symbolem walki z antypolską polityką władz pruskich w Wielkopolsce stał się chłop Michał Drzymała. Nie uzyskawszy zgody na budowę własnego domu na swojej ziemi postanowił zamieszkać wraz z całą rodziną w cyrkowym wozie. Drzymała codziennie rano przesuwał wóz o kilka metrów, aby udowodnić władzom pruskim, iż mieszka w wozie (czyli nie na ziemi, ale nad ziemią), a nie budynku mieszkalnym. Po przegranym procesie został zmuszony do opuszczenia wozu oraz sprzedania majątku ziemskiego.

Świadectwo swojego pochodzenia dawali pisarze, m.in. Henryk Sienkiewicz, który w swych wielkich powieściach historycznych przypominał o dawnym znaczeniu Rzeczpospolitej. W "Krzyżakach" pokazał zmagania Polaków z zakonem krzyżackim i wielkie zwycięstwo pod Grunwaldem. Było to szczególnie ważne wobec polityki germanizacyjnej Prusaków.

Maria Konopnicka, oburzona pruskimi szykanami napisała "Rotę", w której występowała przeciwko germanizacji i ciemiężeniu Polaków.

Polscy duchowni stanowczo przeciwstawiali się polityce Kulturkampfu, a ludność broniła prawa do używania języka narodowego. Rozwijano pracę organiczną (pozytywiści) oraz aktywność w sferze gospodarczej i społecznej. Mieszkańcy Wielkopolski toczyli długotrwałą walkę o polskość, nazywaną "najdłuższą wojną nowoczesnej Europy".

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria III
Wydawnictwo:
Nowa Era / PWN
Rok wydania:
2017
Autorzy:
Jacek Chachaj, Janusz Drob
ISBN:
9788326725043
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
128482

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.