🎓 W poniedziałek za kilogram jabłek ... - Zadanie 19: Matematyka na czasie! 2 - strona 92
Przedmiot:
Matematyka
Wybrana książka:
Wybierz książkę
Klasa:
Klasa...
Strona 92

W poniedziałek za kilogram jabłek ...

19
 Zadanie

20
 Zadanie
21
 Zadanie
22
 Zadanie
23
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Oznaczamy:

x - cena 1 kg jabłek w poniedziałek

y - cena 1 kg gruszek w poniedziałek

0,8x - cena 1 kg jabłek we wtorek (jabłka staniały o 20%, czyli x-20%x=80%x=0,8x)

0,75x - cena 1 kg gruszek we wtorek (gruszki staniały o 25%, czyli x-25%x=75%x=0,75x)

0,750,8x - cena 1 kg jabłek w środę (jabłka staniały o 25% w porównaniu do ceny wtorkowej, czyli 0,8x-25%0,8x=75%0,8x=0,750,8x)

0,80,75y - cena 1 kg gruszek w środę (gruszki staniały o 20% w porównaniu do ceny wtorkowej, czyli 0,75y-20%0,75y=80%0,75y=0,80,75y)

 

Pierwsze równanie - w poniedziałek za kilogram jabłek i pół kilograma gruszek zapłacono 4,95 zł:

 

Drugie równanie - w środę za kilogram jabłek i kilogram gruszek zapłacono 3,99 zł:

 

 

Rozwiązujemy układ równań:

   

Zadanie premium

Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium

Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo. Wykup konto Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu 🙂
Komentarze
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2016
Autorzy:
Jerzy Janowicz
ISBN:
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Justyna
30444

Nauczyciel

Matematyczka z sześcioletnim doświadczeniem, dla której ważne są chwile spędzone z bliskimi. W wolnym czasie tańczy, słucha muzyki jazzowej oraz czyta artykuły na temat mody.