W poniedziałek za kilogram jabłek ... - Zadanie 19: Matematyka na czasie! 2 - strona 92
Matematyka
Wybierz książkę

W poniedziałek za kilogram jabłek ...

19
 Zadanie

20
 Zadanie
21
 Zadanie
22
 Zadanie
23
 Zadanie

Oznaczamy:

x - cena 1 kg jabłek w poniedziałek

y - cena 1 kg gruszek w poniedziałek

0,8x - cena 1 kg jabłek we wtorek (jabłka staniały o 20%, czyli x-20%x=80%x=0,8x)

0,75x - cena 1 kg gruszek we wtorek (gruszki staniały o 25%, czyli x-25%x=75%x=0,75x)

0,750,8x - cena 1 kg jabłek w środę (jabłka staniały o 25% w porównaniu do ceny wtorkowej, czyli 0,8x-25%0,8x=75%0,8x=0,750,8x)

0,80,75y - cena 1 kg gruszek w środę (gruszki staniały o 20% w porównaniu do ceny wtorkowej, czyli 0,75y-20%0,75y=80%0,75y=0,80,75y)

 

Pierwsze równanie - w poniedziałek za kilogram jabłek i pół kilograma gruszek zapłacono 4,95 zł:

 

Drugie równanie - w środę za kilogram jabłek i kilogram gruszek zapłacono 3,99 zł:

 

 

Rozwiązujemy układ równań:

   

Zadanie premium

Reszta rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium dla klasy II gimnazjum

Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo. Wykup konto Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu 🙂
DYSKUSJA
klasa:
Oglądasz książkę z klasy II gimnazjum. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Informacje
Autorzy: Jerzy Janowicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Justyna

18912

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3605ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA135WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE13KOMENTARZY
komentarze
... i165razy podziękowaliście
Autorom