🎓 Ile jest liczb 9-cyfrowych - Zadanie 7: MATeMAtyka 3. Zakres podstawowy i rozszerzony. Po gimnazjum - strona 18
Przedmiot:
Matematyka
Wybrana książka:
MATeMAtyka 3. Zakres podstawowy i rozszerzony. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Nowa Era)
Klasa:
III liceum
Strona 18

Liczby 9-cyfrowe 

W zapisie mają występować dokładnie 3 trójki i 4 czwórki. Wybierzmy więc najpierw 3 z 9 miejsc - będą to miejsca zajęte przez trójki. Z pozostałych 6 miejsc wybieramy 4 miejsca - będą to miejsca zajęte przez czwórki. Do dyspozycji zostały jeszcze 2 miejsca - na każdym z nich możemy postawić jedną z siedmiu cyfr (nie możemy używać 0, nie możemy już także używać 3 ani 4, więc do dyspozycji zostały cyfry 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9). 

Ilość liczb 9-cyfrowych spełniających warunki zadania jest równa:

  

 

 

Liczby 10-cyfrowe 

W zapisie mają występować dokładnie 3 trójki i 4 czwórki. Wybierzmy więc najpierw 3 z 10 miejsc - będą to miejsca zajęte przez trójki. Z pozostałych 7 miejsc wybieramy 4 miejsca - będą to miejsca zajęte przez czwórki. Do dyspozycji zostały jeszcze 3 miejsca - na każdym z nich możemy postawić jedną z siedmiu cyfr (nie możemy używać 0, nie możemy już także używać 3 ani 4, więc do dyspozycji zostały cyfry 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9). 

 

Ilość liczb 10-cyfrowych spełniających warunki zadania jest równa:

 

 

Komentarze
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2014
Autorzy:
Joanna Czarnowska, Jolanta Wesołowska, Barbara Wolnik
ISBN:
9788326720505
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania

Nauczyciel

Pomagam innym zrozumieć zawiłości matematyki już od trzech lat. Kiedym mam wolny czas, uczę się szydełkowania lub spotykam się z przyjaciółmi. Wiele radości sprawia mi także oglądanie komedii romantycznych.