Matematyka

Autorzy:Anna Dubiecka, Barbara Dubiecka-Kruk, Zbigniew Góralewicz

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Za 250 biletów do kina ... 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Matematyka

Oznaczenie:

x - liczba biletów kupionych dla dorosłych

y - liczba biletów kupiona dla uczniów

250 - ilość wszystkich biletów

18 zł - cena biletów dla dorosłych

3492 zł - kwota zapłacona za wszystkie bilety

 

Obliczmy cenę biletów dla uczniów. Bilety dla uczniów było o 25% tańsze od biletów dla dorosłych.

Bilet dla uczniów kosztował 75% ceny biletu dla dorosłych.

`75%*18=strike75^3/strike100^4*18=strike54^27/strike4^2=27/2=13,5\ ["zł"]` 

 

 

Zapiszmy układ równań:

`{(x+y=250),(18x+13,5y=3492):}` 

Układ równań rozwiążemy korzystając z metody podstawienia.

`{(x=250-y),(18(250-y)+13,5y=3492):}` 

`{(x=250-y),(4500-18y+13,5y=3492):}`

`{(x=250-y),(-4,5y=-1008):}`

`{(y=250-x),(-4,5x=-1008):}`

`{(y=250-x),(x=224):}`

`{(y=26),(x=224):}` 

 

Sprawdźmy, czy otrzymane rozwiązanie spełnia warunki zadania.

`26+224=250` 

`18*26+13,5*224=468+3024=3492\ ["zł"]` 

Rozwiązanie spełnia warunki zadania.

 

Odp: Dla dorosłych zakupiono 26 biletów, a dla uczniów 224.