Scharakteryzuj przemiany obyczajowe lat 60. - Zadanie 9: Poznać przeszłość. Wiek XX. Zakres podstawowy. - strona 322
Historia
Wybierz książkę
Scharakteryzuj przemiany obyczajowe lat 60. 4.64 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Technikum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przemiany obyczajowe lat 60.

- W latach 60. XX w. narodziła się kultura młodzieżowa. Młodzi ludzie korzystali z większej swobody i chętniej podejmowali studia wyższe. Dążyli do zerwania z tradycjami oraz zasadami kultywowanymi przez ich rodziców. Poszukiwali własnego, unikalnego stylu.  

- Dzięki rewolucji naukowo - technicznej upowszechniono telewizję. Rozwijał się również nowy rynek przeznaczony dla młodzieży, m.in. kosmetyków i ubrań. 

- Powstał nowy gatunek muzyczny - rock, który przyciągał publiczność radosnym i głośnym brzmieniem. Zespoły takie jak: The Beatles i The Rolling Stones zdobyły rzeszę fanów. 

- Wprowadzenie na rynek pigułki antykoncepcyjnej w 1962 r. zaowocowało rewolucją seksualną, czyli znacznym rozluźnieniem norm moralnych w społeczeństwie. Upowszechniły się wolne związki zamiast małżeństw, zwiększyła się liczba rozwodów.

- Rewolucja obyczajowa wpłynęła na dalszą emancypację kobiet (rozpoczętą w XIX wieku). W latach 60. i 70. podejmowana przez nie praca zawodowa oraz wzrost poziomu wykształcenia umożliwiły zdobycie coraz większej niezależności. Kobiety stopniowo uwalniały się od dominacji mężyczyzn.

- W latach 60. w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ustawodawstwo, które zakończyło okres rasowej segregacji Afroamerykanów. Za walką o równouprawnienie czarnoskórej ludności - opowiadał się Martin Luther King. W 1963 r. wygłosił on słynne przemówienie zaczynające się od słów: "I have a dream" (ang. "Mam marzenie").

DYSKUSJA
opinia do rozwiązania undefined
Emma

16 lutego 2018
dzieki!!!!
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326708565
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

80609

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1548ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5250WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE531KOMENTARZY
komentarze
... i7201razy podziękowaliście
Autorom