Przedstaw działalność Romualda Traugutta. - Zadanie 3: Śladami przeszłości 3 - strona 242
Historia
Wybierz książkę
Przedstaw działalność Romualda Traugutta. 4.62 gwiazdek na podstawie 13 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Historia

Działalność Romualda Traugutta.

 

Romuald Traugutt już za życia cieszył się sławą odważnego żołnierza oraz utalentowanego wodza, był polskim generałem, ostatnim dyktatorem powstania styczniowego. Początkowo, jako oficer armii rosyjskiej uczestniczył w interwencji na Węgrzech w 1849 roku oraz w wojnie krymskiej w latach 1853-1856.

Po wystąpieniu z carskiego wojska w 1862 roku osiadł w majątku na Polesiu. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku związany był z obozem "Białych". Od maja 1863 roku dowodził oddziałem powstańczym walczącym na terenie Polesia. W sierpniu został mianowany generałem. Rząd Narodowy zachęcał Romualda Traugutta do wyjazdu na Zchód, aby zorientował się jakie jest stanowisko tamtejszych rządów wobec polskiego zrywu niepodległościowego i czy istnieje szansa uzyskania przez powstańców pomocy z zewnątrz.

Po upadku rządu "Czerwonych" Traugutt przejął władzę i ogłosił się dyktatorem powstania styczniowego. Był zwolennikiem kontynuowania walki, ale od początku racjonalnie oceniał możliwości oddziałów partyzanckich i zdawał sobie sprawę z trudnego położenia powstania. Rozpoczął intensywne szkolenie swoich żołnierzy, wprowadził bezwzględną dyscyplinę. Zreorganizował strukturę powstańczą sił zbrojnych, tworząc jednolite korpusy, odbudował centralne władze powstańcze. W grudniu 1863 roku wydał dekret nakazujący realizację dekretów uwłaszczeniowych. W nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 roku został aresztowany. Po śledztwie wraz z czterema współpracownikami został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach warszawskiej Cytadeli. 

DYSKUSJA
klasa:
III gimnazjum
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326729232
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

77014

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2157ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA467WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE137KOMENTARZY
komentarze
... i501razy podziękowaliście
Autorom