UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Przedstawiciele polskiego renesansu i ich najważniejsze osiągnięcia:
- Mikołaj Kopernik - żył w latach 1473 - 1543, polski astronom, autor przełomowego dzieła "O obrotach sfer niebieskich", w którym udowodnił, że środkim wszechświata jest Słońce, a nie - jak dotychczas sądzono - Ziemia. Przekonanie to zostało potępione przez Kościół i wielu ówczesnych uczonych i aż do 1828 roku znajdowało się w indeksie ksiąg zakazanych. Dzieło Kopernika dokonało wielkiego przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazwaną "przewrotem kopernikańskim". Mikołaj Kopernik poza astronomią zajmował się także matematyką, ekonomią, prawem, startegią wojskową oraz medycyną. Był kanclerzem kapituły warmińskiej.
- Maciej z Miechowa - żył w latach 1457-1523, polski lekarz, pisarz medyczny, historyk, geograf, rektor Akademii Krajowskiej, autor dzieła "Traktat o dwóch Sarmacjach", który uznaje się za pierwsze dzieło geograficzne, zawierające wiarygodne wiadomości na temat ziem położonych w Europie Wschodniej. Był jednym z najsławniejszych astrologów krakowskich. Maciej z Miechowa był także fundatorem szkół parafialnych, szpitali, kaplic oraz kościołów.
- Marcin Kromer - żył w latach 1512 - 1589, humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata. Od 1544 roku był sekretarzem króla Zygmunta I Starego. Autor kroniki opisującej dzieje Polski do 1506 roku. Za prace historyczne o Polsce otrzymał od króla nobilitację. Powiększył zbiory biblioteki biskupiej, m.in. o rękopis Galla Anonima, ufundował także epitafium Mikołajowi Kopernikowi.
Komentarze