🎓 Jaką pracę należy wykonać, aby... - Zadanie 8.16.: Zrozumieć fizykę. Zbiór zadań 2. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum - strona 185
Przedmiot:
Fizyka
Wybrana książka:
Zrozumieć fizykę. Zbiór zadań 2. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Nowa Era)
Klasa:
II liceum
Strona 185

Dane:

  

 

 

 

Szukane:

 

Rozwiązanie:

Praca wykonana przez rakietę będzie równa zmianie energii mechanicznych rakiety. Rakieta znajduje się na Ziemi, czyli na początku rakieta posiada tylko pewną energię potencjalną grawitacji . Rakieta nie porusza się po Ziemi, czyli na początku nie ma energii kinetycznej. Wówczas całkowita energia mechaniczna rakiety na Ziemi wynosi:

Komentarze
opinia do rozwiązania undefined
Pytanie do Autora
11 stycznia 2019

Z pospiechu zapomniałam o energii na Ziemi. Moim zdaniem pelne równanie powinno wyglądac tak: W= Ek( na orbicie) +(- Ep(na orbicie) - Ek(na Ziemi)+ (-Ep na Ziemi).

opinia do zadania undefined
ewa_b7
10 stycznia 2019
Na orbicie ciało ma zarówno Ek jak i Ep. I obie te energie powstaly dzięki wykonanej pracy. Dlaczego więc nie dziala równanie W= Ek (na orbicie)+Ep (na orbicie)?
opinia do rozwiązania undefined
Ewelina
11 stycznia 2019

Dzień dobry,

praca wykonana przez rakietę równa jest zmianie energii mechanicznej rakiety.  Początkowa energia mechaniczna jest równa energii grawitacji na Ziemi, a końcowa energia mechaniczna równa jest sumie energii potencjalnej grawitacji na pewnej wysokości i energii kinetycznej rakiety na tej wysokości.

Pozdrawiam!

Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2015
Autorzy:
Bogdan Mendel, Janusz Mendel, Teresa Stolecka, Elżbieta Wójtowicz
ISBN:
9788326710711
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Ewelina
26592

Nauczyciel

Nauczycielka fizyki w liceum z 2-letnim doświadczeniem oraz matematyki w szkole podstawowej z 4-letnim doświadczeniem. Uwielbiam podróże oraz gry planszowe.