Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2016

W sklepie cola sprzedawana jest w butelkach o pojemności 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

W sklepie cola sprzedawana jest w butelkach o pojemności

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie
7
 Zadanie

Zauważamy, że cola kupywana w większych butelkach jest tańsza. Jeśli kosztowałaby tyle samo, czyli tak jak w butelce litrowej, 2 zł za litrowej, to butelka 1,5 litrowa powinna kosztować 1,52 zł=3 zł, a butelka dwulitrowa 22 zł=4 zł, a 2,5-litrowa- 2,52 zł=5 zł.

Rozważmy więć kilka wariantów kupywanej coli w większych butelkach. Dwie butelki 2,5-litrowe dadzą nam 5 litrów coli, resztę można kupić w butelce 1-litrowej. Również można wybrać prawie największe butelki 2-litrowe, kupując 6 litrów w 3 butelkach lub 4 butelki 1,5 litrowe. Tak jak powiedzieliśmy cola w butelkach litrowych najmniej się opłaca, obliczamy więc wymienione wcześniej trzy opcje.

Rozważmy koszt sześciu litrów coli w trzech wariantach:

  • 2 butelki 2,5-litrowe i jedna butelka 1-litrowa

`2*3,90"zł"+2,00"zł"=7,80"zł"+2,00"zł"=9,80 "zł"` 

  • 3 butelki dwulitrowe

`3*3,60"zł"=3*3"zł"+3*0,60"zł"=9"zł"+1,80"zł"=10,80"zł"`

  • 4 butelki 1,5 litrowe

`4*2,46 "zł"=9,84 "zł"`

 

Odpowiedź:

Aby zapłacić jak najmniej za 6 litrów coli należy kupić trzy butelki 2,5-litrowe i jedną litrową.