Matematyka

Autorzy:Jacek Lech, Marek Pisarski , Marcin Braun

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Ile kosztują dropsy? 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

x -cena dropsów

Analizujemy ile pieniążków wydał chłopiec. 

Najpierw kupił dwie paczki dropsów, czyli wydał:
`2x` 

Następnie pożyczył Tomkowi 0,8 zł, czyli wydał łącznie:
`2x+0,8` 

Chciał kupić jeszcze jedną paczkę dropsów ale brakło mu 0,2 zł, czyli gdyby miał 0,2 zł więcej mógłby kupić kolejną paczkę dropsów. 

Równanie ma więc postać:
`2x+0,8+x=4,5+0,2` 

Rozwiązujemy równanie:
`3x+0,8=4,7 \ \ \ \ \ \ \ \ \ |-0,8` 
`3x=3,9 \ \ \ \ \ \ \ \ |:3` 
`x=1,3` 

Dropsy kosztują 1,30 zł.