Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Narysuj kwadrat ABCD ... 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Rysujemy kwadrat ABCD.

a) Rysujemy prostą k zawierającą bok AB. Wyznaczamy obraz tego kwadratu w symetrii względem prostej k. Aby wyznaczyć obraz punktu D w symetrii względem prostej k, prowadzimy przez punkt D prostą m, prostopadłą do prostej k. Odmierzamy odległość z punktu D do punktu przecięcia prostych m i k. Na prostej m zaznaczamy punkt D', w takiej odległości, jak odległość punktu D od przecięcia prostych a i m. Podobnie postępujemy, aby wyznaczyć obraz punktu C.

Obrazami punków, które znajdują sie na osi symetrii są te same punkty. Obrazem punktu A jest punkt A', który pokrywa się z punktem A. Obrazem punktu B jest punkt B', który pokrywa się z punktem B.

Otrzymane obrazy wierzchołków kwadratu łączymy i otrzymujemy kwadrat A'B'C'D'.

Obrazem kwadratu ABCD ( żółty) w symetrii względem prostej k jest kwadrat A'B'C'D' (niebieski).

 

b) Rysujemy prostą k zawierającą wierzchołek C. Wyznaczamy obraz kwadratu ABCD w symetrii względem prostej k. Obrazy wierzchołków wyznaczamy podobnie jak w przykładzie a). Obrazem punktu A w symetrii względem prostej k jest punkt A', obrazem punktu D w symetrii względem prostej k jest punkt D', obbrazem punktu B w symetrii względem prostej k jest punkt B'. Punkt C lezy na osi symetrii, więc jego obrazem jest on sam.

Obrazem kwadratu ABCD ( żółty) w symetrii względem prostej k jest kwadrat A'B'C'D' (niebieski).

 

c) Rysujemy prostą k zawierającą przekątną BD. Wyznaczamy obraz kwadratu ABCD w symetrii względem prostej k. Obrazem punktu A w symetrii względem prostej k jest punkt C', obbrazem punktu C w symetrii względem prostej k jest punkt A'. Punkty B i D leżą na osi symetrii, więc ich obrazami są one same.

Obrazem kwadratu ABCD w symetrii względem prostej k jest kwadrat A'B'C'D' (niebieski). Obraz pokrywa się z poczatkową figurą.