Matematyka

Matematyka 2001 (Podręcznik, WSiP)

Dany jest okrąg o środku ... 4.11 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Rysujemy okrąg o środku w punkcie O oraz prostą l. Rysujemy okrąg symetryczny do niego względem prostej l. Otrzymujemy okrąg o środku w punkcie O'. Rysujemy prostą k, prostopadłą do prostej l. Względem niej odbijamy symetrycznie dotychczasowy rysunek.

Obrazem okręgu o środku O w symetrii względem prostej k jest okrąg o środku P. Obrazem okręgu o środku O' w symetrii wzgledem prostej k jest okrąg o środku Q. Widzimy, że po wykonaniu przekształcenia otrzymany rysunek ma cztery osie symetrii. Są nimi: początkowa prosta l, prosta prostopadła, czyli prosta k, prosta przechodząca przez środki Q i O okręgów oraz prosta przechodząca przez środki P i O' okręgów.

 

Postępujemy podobnie dla kwadratu.

Rysujemy kwadrat ABCD oraz prostą l. Rysujemy kwadrat A'B'C'D' symetryczny do kwadratu ABCD względem prostej l. Rysujemy prostą k, prostopadłą do prostej l. Względem niej odbijamy symetrycznie dotychczasowy rysunek (odbijamy prostą l, kwadrat ABCD oraz kwadrat A'B'C'D').

 

Obrazem kwadratu ABCD w symetrii względem prostej k jest kwadrat PRST, a obrazem kwadratu A'B'C'D' w symetrii względem prostej k jest kwadrat WXYZ. widzimy, że po wykonaniu przekształcenia otrzymany rysunek ma dwie osie symetrii. Są nimi: prosta k oraz prosta l.

DYSKUSJA
Informacje
Matematyka 2001
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd. należy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc ile jest zer w liczbie przez którą dzielimy (czyli w 10, 100, 1000 itd.)

Przykłady:

  • $$0,34÷10= 0,034$$ ← przesuwamy przecinek o jedno miejsce w lewo
  • $$311,25÷100= 3,1125$$ ← przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo
  • $$53÷1000= 0,053$$ ← przesuwamy przecinek o trzy miejsca w lewo
Zobacz także
Udostępnij zadanie