Matematyka

Autorzy:Jerzy Janowicz

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2011

Rękawiczki i torebka pani Joanny kosztują razem 200 zł. 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Matematyka

Rękawiczki i torebka pani Joanny kosztują razem 200 zł.

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie

7
 Zadanie

Oznaczmy sobie cenę rekawiczek jako x, a cenę torebki jako y. Wtedy możemy napisać równanie w oparciu podaną sumę tych cen:

`x+y=200` 

Gdyby rękawiczki podrożały o 20%, ich cena wynosiłaby:

`120%*x=1,2x` 

Gdyby torebka staniała o 20%, jej cena wyniosłaby:

`80%*y=0,8y` 

Gdyby rękawiczki podrożały o 20%, a orebka staniała o 20%, to ich ceny byłyby równe:

`1,2x=0,8y` 

Ze sporządzonych równań budujemy układ równań:

`{(x+y=200 \ \ \ |-y),(1,2x=0,8y):}` 

`{(x=200-y),(1,2*(200-y)=0,8y):}` 

`{(x=200-y),(1,2*200-1,2*y=0,8y):}` 

`{(x=200-y),(240-1,2y=0,8y \ \ \ |+1,2y):}` 

`{(x=200-y),(240=0,8y+1,2y):}` 

`{(x=200-y),(240=2y \ \ \ |:2):}` 

`{(x=200-y),(y=120):}` 

`{(x=200-120=80),(y=120):}` 

 

Odpowiedź:

Rękawiczki kosztują 80 zł, a torebka 120 zł.