🎓 Dlaczego - Twoim zdaniem - o przywódcach - Zadanie ?: Wczoraj i dziś 7 - strona 55
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Wybierz książkę
Klasa:
7 szkoły podstawowej
Strona 55

Dlaczego - Twoim zdaniem - o przywódcach

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

?
 Zadanie

?
 Zadanie

O przywódcach powstania listopadowego krążyły niepochlebne opinie, ponieważ żaden z nich nie wierzył w możliwość pokonania imperium carów. 

Generałowie unikali zdecydowanych działań. 

  • Józef Chłopicki - już od pierwszych dni powstania - negował zryw Polaków. Twierdził: "Półgłówki zrobiły burdę, którą wszyscy ciężko przepłacić mogą". Tuż po nominacji na wodza powstania zaczął paktować z carem Mikołajem I.
  • Michał Radziwiłł - funkcję naczelnego wodza Siły Zbrojnej Narodowej sprawował do 26 II 1831 roku. Po upadku powstania został zesłany do Jarosławia, gdzie był więziony przez Rosjan do 1836 r. 
  • Jan Skrzynecki - nie potrafił wykorzystać zwycięstw Polaków odniesionych pod wodzą Ignacego Prądzyńskiego (zwycięstwa: pod Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami). Niepotrzebnie wstrzymał ofensywę polskich oddziałów i wycofał armię w kierunku Warszawy.
  • Jan Krukowiecki - okazał się kolejnym nieudolnym przywódcą powstania listopadowego, źle przygotował obronę Warszawy, a po szturmie Rosjan na Wolę - rozpoczął pertraktacje z carem na temat kapitulacji. 
  • Maciej Rybiński - ostatni wódz powstania, oskarżany o rokowania z gen. Paskiewiczem w sprawie kapitulacji. 

 

Komentarze
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2017
Autorzy:
Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz, Jarosław Kłaczkow
ISBN:
9788326731693
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
128481

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.