Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Kim byli herosi? Przedstaw dzieje 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Herosi - ludzie o niezwykłej sile i odwadze, rodzili się ze związków bogów z ziemskimi kobietami. Herosi mieli nadzwyczajne zdolności, byli sprytni i mężni. Według wierzeń starożytnych Greków stanowili dowód na przenikanie się świata bogów i ludzi. 

Najbardziej znani herosi to:

  • Herakles (syn Zeusa i Alkmeny);
  • Achilles (syn Peleusa i Tetydy);
  • Tezeusz (syn Posejdona i Ajtry);
  • Perseusz (syn Zeusa i Danae);

Dzieja Achillesa:

Achilles był synem Peleusa oraz Tetydy, jednym z głównych bohaterów wojny trojańskiej, w której walczył jako wódz Myrmidonów. W "Iliadzie" Homera został przedstawiony jako najodważniejszy wojownik. 

Zaraz po narodzinach Achillesa, jego matka - Tedyda zanurzyła go w rzece Styks, aby w ten sposób zapewnić synowi nieśmiertelność oraz odporność na ciosy. Jedynym słabym punktem herosa pozostała pięta, za którą matka trzymała niemowlę. 

W tracie wojny trojańskiej Achilles poniósł śmierć, zanim jeszcze miasto zostało zdobyte. W jego piętę ugodziła strzała wypuszczona przez Parysa, brata Hektora. Od tego wydarzenia pochodzi słynne wyrażenie - "pięta Achillesa". 

Z dziejami tego herosa związana była przepowiednia, mówiąca, że wojownik miał żyć długo i szczęściwie, lecz umrzeć zapomniany, zdobywając uprzednio wielką chwałę.