🎓 Omów korzyści, jakie dawała Rzymianom - Zadanie 4: Historia I - strona 163
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Wybierz książkę
Klasa:
Klasa...
Strona 163

Omów korzyści, jakie dawała Rzymianom

10
 Zadanie
1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Korzyści, jakie dawała Rzymianom rozbudowana sieć dróg:

- Pierwsze rzymskie drogi powstały już w IV w. p.n.e. i wzorowane były na tych, budowanych przez Etrusków. Przez stulecia Rzymianie udoskonalili technikę wznoszenia ulic. Stosowali tunele i kamienne mosty, które umożliwiały poprowadzenie dróg nawet przez pasma górskie i nad rzekami.

- Rzymska sieć dróg była jednym z największych osiągnięć starożytnych inżynierów. Przyczyniła się do rozwoju handlu oraz poczty cesarskiej, zapewniając w ten sposób łączność między podbitymi ziemiami i państwem rzymskim.

- Rozbudowana sieć dróg sprzyjała szybkiemu przemieszczaniu się armii, umożliwiała sprawne przerzucanie wojsk na zgrożony teren.

- Kamienie milowe umieszczane przy każdej rzymskiej drodze, wskazywały podróżnym odległość, dzielącą ich od miast położonych na szlaku.

- Postępująca rozbudowa Rzymu zmuszała obywateli do nawiązywania kontaktów z wieloma państwami. Solidne i liczne drogi pozwalały na sprawne wysyłania poselstw i delegacji. Dzięki temu, wpływy Rzymu w bardzo krótkim czasie zaczęły sięgać poza Italię.

- Rozwijał się ruch turystycznym który w czasach cesarstwa stał się bardzo modny. Podróżowano wiele i często, bezpiecznie i wygodnie. Ze zwiedzeniem ciekawych obiektów i z oglądaniem osobliwości, łączyły się także często podróże w celach religijnych. Istniały nawet firmy, oferujące wycieczki lądowe lub morskie. Wielką popularnością wśród zamożnych Rzymian cieszyły się wyprawy pod piramidy egipskie.

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria I
Wydawnictwo:
GWO
Rok wydania:
2015
Autorzy:
Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
ISBN:
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
122829

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.