🎓 Omów korzyści, jakie dawała Rzymianom - Zadanie 4: Historia I - strona 163
Historia
Wybierz książkę

Omów korzyści, jakie dawała Rzymianom

10
 Zadanie
1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Korzyści, jakie dawała Rzymianom rozbudowana sieć dróg:

- Pierwsze rzymskie drogi powstały już w IV w. p.n.e. i wzorowane były na tych, budowanych przez Etrusków. Przez stulecia Rzymianie udoskonalili technikę wznoszenia ulic. Stosowali tunele i kamienne mosty, które umożliwiały poprowadzenie dróg nawet przez pasma górskie i nad rzekami.

- Rzymska sieć dróg była jednym z największych osiągnięć starożytnych inżynierów. Przyczyniła się do rozwoju handlu oraz poczty cesarskiej, zapewniając w ten sposób łączność między podbitymi ziemiami i państwem rzymskim.

- Rozbudowana sieć dróg sprzyjała szybkiemu przemieszczaniu się armii, umożliwiała sprawne przerzucanie wojsk na zgrożony teren.

- Kamienie milowe umieszczane przy każdej rzymskiej drodze, wskazywały podróżnym odległość, dzielącą ich od miast położonych na szlaku.

- Postępująca rozbudowa Rzymu zmuszała obywateli do nawiązywania kontaktów z wieloma państwami. Solidne i liczne drogi pozwalały na sprawne wysyłania poselstw i delegacji. Dzięki temu, wpływy Rzymu w bardzo krótkim czasie zaczęły sięgać poza Italię.

- Rozwijał się ruch turystycznym który w czasach cesarstwa stał się bardzo modny. Podróżowano wiele i często, bezpiecznie i wygodnie. Ze zwiedzeniem ciekawych obiektów i z oglądaniem osobliwości, łączyły się także często podróże w celach religijnych. Istniały nawet firmy, oferujące wycieczki lądowe lub morskie. Wielką popularnością wśród zamożnych Rzymian cieszyły się wyprawy pod piramidy egipskie.

DYSKUSJA
klasa:
Oglądasz książkę z klasy I gimnazjum. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Informacje
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

92721

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4559ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA7088WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE427KOMENTARZY
komentarze
... i5822razy podziękowaliście
Autorom