Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Wyjaśnij, jakich informacji o życiu 4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Wyjaśnij, jakich informacji o życiu

10
 Zadanie

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

Wykopaliska archeologiczne prowadzone w Pompejach, dostarczyły nam nieprzecenionych informacji o życiu codziennym mieszkańców tego zaginionego miasta. Dzięki nim wiemy, co jedli Pompejczycy, gdzie i jak mieszkali, w jaki sposób spędzali wolny czas oraz jak wyglądało miasto, w którym żyli.  

Archeologowie odnaleźli monety, którymi płacono za towary, a także spożywane przez Pompejczyków potrawy. Odkryli wspaniałe wille, pokryte kolorowymi mozaikami, malowidłami ściennymi a także napisami na murach.

Po odsłonięciu Pompejów, archeolodzy stwierdzili, że miasto zostało zbudowane według starannie opracowanego planu i było otoczone murem obronnym z ośmioma bramami.

Ulice miasta były brukowane, pod nimi biegł system kanalizacyjny. Odkryte wnętrza wspaniałych willi świadczyły o bogactwie i zamiłowaniu ich właścicieli do piękna. Pomieszczenia były zdobione marmurami oraz mozaikami. Obrazy przedstawiały najczęściej sceny z rzymskiej i greckiej mitologii. Domy bogatych Pompejczyków posiadały atrium z marmurowym basenem, otoczonym kolumnami podtrzymujacymi dach. W przydomowych ogródkach rosły lilie, róże, malwy, stokrotki, narcyzy i irysy. Miasto pokrywały cyprysy, akacje, dęby oraz pinie. Mieszkańcy Pompejów uprawiali również drzewa owocowe oraz jarzyny.