- Dlaczego dzień 3 maja jest naszym świętem narodowym?
Dzień 3 maja jest obchodzony w Polsce jako Święto Narodowe Trzeciego Maja, ponieważ w tym dniu została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788. Olbrzymi wpływ na jej treść wywarły idee oświecenia. Wprowadzono zapis potwierdzający trójpodział władzy - najwyższa władza ustawodawcza (sejm), wykonawcza (król i Straż Praw) i sądownicza (niezależne sądy). W ten sposób Rzeczpospolita stwała się nowoczesną odmianą monarchii parlamentarnej - monarchią konstytucyjną.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

