🎓 Dwanaście jednakowych akumulatorków... - Zadanie Zadanie 10.56: Z fizyką w przyszłość. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony. Część 2. Po gimnazjum - strona 69
Przedmiot:
Fizyka
Wybrana książka:
Z fizyką w przyszłość. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony. Część 2. Po gimnazjum (Zbiór zadań, WSiP)
Klasa:
II liceum
Strona 69

Wypiszmy dane podane w zadaniu:

 

 

 

 

 

      

Obliczmy zastępczy opór wewnętrzny układu. Mamy cztery rzędy połączone równolegle, gdzie w każdym z nich znajdują się trzy połączone szeregowow ogniwa. Opór zastępczy oporników połączonych szeregowo obliczamy korzystając z wzoru:

gdzie Rz jest oporem zastępczym, Ri jest oporem poszczególnych oporników, n jest liczbą oporników w układzie. Wówczas opór wewnętrzny ogniw połączonych szeregowo ma postać:

 

 

Opór zastępczy oporników połączonych równolegle obliczamy korzystając  z wzoru:

gdzie Rz jest oporem zastępczym, Ri jest oporem poszczególnych oporników, n jest liczbą oporników w układzie. Wówczas układ czterech równoległych rzędów ogniw będzie miał zastepczy opór wewnętrzny:

  

 

 

 

Z tego wynika, że: 

 

W jednym rzędzie mamy trzy ogniwa połączone szeregowow, czyli całkowita siła elektromotoryczna układu będzie miała postać:

 

Korzystając z prawa Ohma dla całego obwodu otrzymujemy wzór:

 

gdzie I jest natężeniem prądu płynącego przez obwód zamknięty o wartości siły elektromotorycznej εc, który ma opór wewnętrzny rw i zewnętrzny R. Z tego wynika, że natężenie prądu płynacego przez obwód ma postać:

  

Komentarze
opinia do zadania undefined
Emilia
2 listopada 2017
Dzięki!!!!
komentarz do zadania undefined
Kazimierz
27 października 2017
Dziękuję!!!!
Informacje o książce
Wydawnictwo:
WSiP
Rok wydania:
2016
Autorzy:
Agnieszka Bożek, Katarzyna Nessing, Jadwiga Salach
ISBN:
9788302148033
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Ewelina
25208

Nauczyciel

Nauczycielka fizyki w liceum z 2-letnim doświadczeniem oraz matematyki w szkole podstawowej z 4-letnim doświadczeniem. Uwielbiam podróże oraz gry planszowe.