Klasa
II liceum
Przedmiot
Fizyka
Wybierz książkę
Z fizyką w przyszłość. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony. Część 2. Po gimnazjum, Zbiór zadań

Dane:

 

 

 

 

 

 

 

Szukane:

 

Rozwiązanie: 

Wykonajmy schemat uproszczony układu:

 

Zauważmy, że oporniki 2, 3 i 4 połączone są równolegle. Opór zastępczy oporników połączonych równolegle obliczamy korzystając  z wzoru:

Komentarze

Avatar komentatora
Pytanie do Autora27 lutego 2018

Skąd wiemy, że są połączone równolegle ? Jest jakiś sposób upraszczania tych obwodów ?

0
Avatar komentatora
Ewelina27 lutego 2018

Dzień dobry,

nie ma niestety konkretnego sposobu na upraszczanie tych obwodów. Chcąc uprościć obwód należy zastanowić się nad sposobem przepływu prądu w odwodzie. Przyjmujemy, że prąd w obwodzie płynie z plusa do minusa (to jest pewna umowa) oraz, że zamiast kondensatora w obwodzie znajduje się inny opornik R.

W tym konkretnym przypadku prąd ze źródła ε popłynie w prawą stronę i trafi na pierwszy węzeł, gdzie część jego popłynie w stronę opornika R1, a druga w stronę kondensatora C (do rozważań przyjmujemy, że opornika R). Skoro prąd trafił na węzeł i ulega "podzieleniu" to znaczy, że opornik R1 i opornik R są połączone równolegle.

Następnie ten prąd przepłynął przez oporniki i prąd znów "połączył" się w całość na kolejnym węźle. Całościowy prąd płynie przez krótki odcinek, gdzie na kolejnym węźle ulega podzieleniu. Część jego płynie do opornika R2, a druga jego część do kolejnego węzła. Z tego wynika, że opornik R2 jest równoległy z układem oporników R3 i R4.

W kolejnym węźle prąd znów zostanie podzielony i rozpłynie się do oporników R3 i R4. Z tego wynika, że oporniki R3 i R4 są również połączone równolegle.

Po przejściu prądów przez oporniki R2 i R3 spotykają się one w jednym węźle, gdzie znów się "łączą" i razem płynął do kolejnego węzła, w którym spotykają się z prądem, który przepłynął przez opornik R4 tworząc ponownie "całkowity" prąd.

Z tego wynika, że oporniki R2, R3 i R4 są połączone równolegle.

Pozdrawiam! 

0
Avatar komentatora
Pytanie do Autora27 stycznia 2020

Witam. Dlaczego przez opornik 1 przepływa taki sam prąd jak przez cały układ, skoro rozdziela się na kondensator i opornik?

0
Avatar komentatora
Kamila10 października 2017
Dzięki za pomoc!
0
Avatar komentatora
Jagoda1 listopada 2017
Dzieki za pomoc!
0
Avatar komentatora
Mela13 grudnia 2017
Dzięki :):)
0
Avatar komentatora
Paweł6 stycznia 2018
Dzięki za pomoc!
0
Avatar komentatora
ondraszek520 lutego 2018
Bardzo mi się podoba!
0