Podczas misji Apollo 15 moduł załogowy... - Zadanie 8.4.7.: Zrozumieć fizykę. Zbiór zadań 2. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum - strona 183
Fizyka
Zrozumieć fizykę. Zbiór zadań 2. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Nowa Era)

Wypiszmy dane podane w zadaniu:

 

 

 

Na moduł załogowy okrążający Księżyc działa siła grawitacji, która równoważy siłę odśrodkową. Siłę odśrodkową przedstawiamy za pomocą wzoru:

gdzie Fod jest siłą odśrodkową ciała o masie m (moduł) poruszającego się po okręgu o promieniu r z prędkością liniową v. Siłę grawitacji przedstawiamy wzorem:

gdzie G jest stałą grawitacji, m1 i m2 są oddziałującymi ze sobą masami, r jest odległością pomiędzy środkami tych mas. W naszym przypadku siła grawitacji będzie miała postać:

gdzie m jest masą satelity, MK jest masą Księżyca.  Porównajmy te siły i wyznaczmy prędkość z jaką porusza się moduł po orbicie Księżyca:

Wiemy, że moduł znajduje się na wysokości h nad powierzchnią Księżyca. Oznacza to, że odległość modułu od środka Księżyca r będzie sumą wysokości h na jakiej znajduje się moduł i długości promienia Księżyca:

Wówczas prędkość modułu wynosi:

    

Wiemy, że przyspieszenie grawitacyjne g to przyspieszenie, z jakim porusza się ciało, na które działa wyłącznie siła grawitacji. Przedstawiamy je za pomocą wzoru:

gdzie g jest przyspieszeniem grawitacyjnym, M jest masą planety (ciała niebieskiego), na której badamy przyspieszenie grawitacyjne, r jest odległością od środka planety (ciała niebieskiego) w jakiej badamy przyspieszenie grawitacyjne, G jest stałą grawitacyjną. W naszym przypadku przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu możemy przedstawić wzorem:

 

Wówczas korzystając z wyznaczonego wzoru na prędkość modułu wyznaczmy przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu:

  

  

 

 

 

 

Zamieniamy stronami:

Podstawiamy dane liczbowe do wzoru:

 

 

DYSKUSJA
opinia do zadania undefined
Czesław

16 grudnia 2018
dzieki!!!!
opinia do rozwiązania undefined
Diana

20 maja 2018
dzięki!!!!
klasa:
II liceum
Informacje
Autorzy: Bogdan Mendel, Janusz Mendel, Teresa Stolecka, Elżbieta Wójtowicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326710711
Autor rozwiązania
user profile

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3894ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA6251WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE582KOMENTARZY
komentarze
... i7813razy podziękowaliście
Autorom