Zbiór prostych zadań z chemii dla uczniów gimnazjum (Zbiór zadań, ZamKor)

Wyjaśnij, jak to możliwe... 4.5 gwiazdek na podstawie 8 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Chemia

a) W jadzie mrówki znajduje się kwas mrówkowy (kwas metanowy). Kwasy z natury są żrące, dlatego też ugryzienie mrówki piecze

b) Wyższe kwasy organiczne składają się z grupy karboksylowej i długiego łańcucha węglowodorowego. To właśnie długość tego łańcucha węglowodorowego decyduje o odczynie kwasu - im dłuższy, tym odczyn kwasu zmierza bardziej w stronę obojętnego. 

c) Olej, jest to nienasycony tłuszcz roślinny. Po utwardzeniu (uwodornieniu) tłuszcz ten zostaje przemieniony w stałą margarynę. 

d) Kwasy organiczne są to pochodne węglowodorów, a więc są to związki palne.

e) W winie znajduje się etanol (alkohol etylowy). Przy dostępie tlenu zachodzi tzw. fermentacja octowa, czyli przekształcenie alkoholu etylowego w kwas octowy. To sprawia, że wino staje się kwaśne

f) Rozkładający się pot powoduje powstawanie różnego rodzaju związków organicznych, w tym toksyn, które nieprzyjemnie pachną. Dodatkowo pot taki jest pożywką dla bakterii, które również przetwarzając go, powodują powstawanie substancji odpowiedzialnych za brzydki zapach

g) Mydła wapniowe i mydła magnezowe są to mydła nierozpuszczalne w wodzie. Używanie ich nie przyniosłoby spodziewanych rezultatów, ponieważ nierozpuszczalne mydła nie spowodują usunięcia brudu. 

h) Miód powstaje z przeróbki przez pszczoły pyłku kwiatowego i glukozy. Podczas utleniania glukozy przez pszczoły powstaje, oprócz miodu, nadtlenek wodoru, który zapewnia miodowi antybakteryjność - a to sprawia, że miód się nie psuje. 

i) Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są dla ludzi zdrowsze, ponieważ są łatwiej przyswajane i to organizm może je sobie sam, w dowolny sposób obrobić w zależności od aktualnych potrzeb. 

j) Ocet zawiera w sobie kwas octowy. Kamień w czajniku tworzą sole kwasu węglowego - węglany wapnia i magnezu. Kwas octowy reaguje z tymi solami tworząc rozpuszczalne sole octanowe - octany wapnia i magnezu oraz wodę i tlenek węgla(IV). Dzięki temu kwas octowy rozkłada kamień znajdujący się w czajniku i można go łatwo usunąć. 

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: ZamKor
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Ania

22950

Nauczyciel

Wiedza
Kolejność wykonywania działań

Przy rozwiązywaniu działań najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywania działań.


Kolejność wykonywania działań:

 1. Działania w nawiasach

 2. Potęgowanie

 3. Mnożenie i dzielenie (jeżeli w działaniu występuje zarówno dzielenie jak i mnożenie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane, czyli od lewej do prawej strony).
  Przykład`16:2*5=8*5=40` 

 4. Dodawanie i odejmowanie (jeżeli w działaniu występuje zarówno odejmowanie jak i dodawanie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane, czyli od lewej strony do prawej).
  Przykład`24-6+2=18+2=20` 


Przykład:

`(45-9*3)-4=(45-27)-4=18-4=14` 

Proste, odcinki i kąty

Najprostszymi figurami geometrycznymi są: punkt, prosta, półprosta i odcinek.

 1. Punkt – jest to jedno z pojęć pierwotnych, co oznacza że nie posiada formalnej definicji, jednak możemy wyobrazić go sobie jako nieskończenie małą kropkę lub ślad po wbitej cienkiej szpilce. Punkty oznaczamy wielkimi literami alfabetu.

  punkt
   
 2. Prosta – jest to jedno z pojęć pierwotnych, co oznacza że nie posiada formalnej definicji, jednak możemy wyobrazić ją sobie jako niezwykle długą i cienką, naprężona nić lub ślad zgięcia wielkiej kartki papieru.

  Możemy też powiedzieć, że prosta jest figurą geometryczną złożoną z nieskończenie wielu punktów. Prosta jest nieograniczona, czyli nie ma ani początku ani końca. Proste oznaczamy małymi literami alfabetu.
   

  prosta

  Jeżeli punkt A należy do prostej a, to mówimy, że prosta a przechodzi przez punkt A.

  prosta-punkty

  $$A∈a$$ (czyt.: punkt A należy do prostej a); $$B∈a$$; $$C∉a$$ (czyt.: punkt C nie należy do prostej a); $$D∉a$$

  Przez jeden punkt można poprowadzić nieskończenie wiele prostych.

  prosta-przechodzaca-przez-punkty

  Przez dwa różne punkty A i B można poprowadzić tylko jedną prostą. Prostą przechodzącą przez dwa różne punkty A i B oznaczamy prostą AB.
   
 3. Półprosta – jedna z dwóch części prostej, na które punkt dzieli tę prostą, wraz z tym punktem. Inaczej mówiąc półprosta to część prostej ograniczona z jednej strony punktem, który jest jej początkiem.
   

  polprosta
   
 4. Odcinek – Jeżeli dane są dwa różne punkty A i B należące do prostej, to zbiór złożony z punktów A i B oraz z tych punktów prostej AB, które są zawarte między punktami A i B, nazywamy odcinkiem AB.


  odcinekab

  Punkty A i B nazywamy nazywamy końcami odcinka. Końce odcinków oznaczamy wielkimi literami alfabetu,natomiast odcinek możemy oznaczać małymi literami.
   
 5. Łamana – jest to figura geometryczna, będąca sumą skończonej liczby odcinków. Inaczej mówiąc, łamana to figura zbudowana z odcinków w taki sposób, że koniec jednego odcinka jest początkiem następnego odcinka.


  lamana
   

  Odcinki, z których składa się łamana nazywamy bokami łamanej, a ich końce wierzchołkami łamanej.
   

  • Jeśli pierwszy wierzchołek łamanej pokrywa się z ostatnim, to łamaną nazywamy zamkniętą.

   lamana-zamknieta
    
  • Jeśli pierwszy wierzchołek nie pokrywa się z ostatnim, to łamana nazywamy otwartą.

   lamana-otwarta
 
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom