Omów znaczenie glonów. 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Omów znaczenie glonów.

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Glony są organizmami samożywnymi - dzięki przeprowadzaniu procesu fotosyntezy produkują one związki organicze z prostych związków nieorganicznych, a przy okazji wytwarzają tlen niezbędny do życia.  Glony wchodzą w skład planktonu, którym żywią się organizmy wodne. Są organizmami pionierskimi - dzięki ich działalności zostaje przygotowanie miejsce bytowania dla wyższych organizmów. Niektóre gatunki glonów współtworzą porosty, czyli organizmy złożone z glonów i grzybów. Glony mają szerokie zastosowanie w przemyśle: kosmetycznym - poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Algi (glony) wchodzą w skład kremów, maseczek, mydeł, past do zębów itp. Glony znajdują też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym a także spożywczym. Niektóre z glonów tj. sałata morska, szkarłatnica są pożywieniem dla zwierząt, w tym dla ludzi. Z krasnorostów otrzymuje się agar, który często wykorzystuje się w laboratoriach chemicznych i mikrobiologicznych jako podłoże do rozwoju bakterii. 

Niestety można znaleść także przykłady obrazujące negatywne działanie glonów. Niektóre gatunki są szkodliwe dla innych organizmów zamieszkujących to samo środowisko. Wytwarzają one trujące substancje będące przyczyną śmierci tych organizmów. Glony przyczyniają się też do powstania zakwitów wody, a te z kolei hamują dopływ światła do głębszych warstw zbiornika wodnego, co powoduje zmniejszenie wydajności fotosyntezy.

DYSKUSJA
Informacje
Puls życia 1
Autorzy: Małgorzata Jefimow, Marian Sęktas
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

2829

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd. należy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc ile jest zer w liczbie przez którą dzielimy (czyli w 10, 100, 1000 itd.)

Przykłady:

  • $$0,34÷10= 0,034$$ ← przesuwamy przecinek o jedno miejsce w lewo
  • $$311,25÷100= 3,1125$$ ← przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo
  • $$53÷1000= 0,053$$ ← przesuwamy przecinek o trzy miejsca w lewo
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Udostępnij zadanie