Teoria trójpodziału władz stworzona przez francuskiego prawnika Monteskiusza, jest aktualna do dnia dzisiejszego, ponieważ stanowi najsprawiedliwszy model funkcjonowania państwa. Teoria trójpodziału władz jest przeciwwagą wobec tyranii i rządów absolutnych, tak mocno krytykowanych przez Monteskiusza. Według oświeceniowego myśliciela w każdym państwie powinna funkcjonować władza ustawodawcza (parlament), wykonawcza (monarcha) oraz sądownicza (sprawowana przez niezależne sądy). Monteskiuszowska koncepcja trójpodziału władz zyskała uznanie już w XVIII wieku. Została wyrażona w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, konstytucji Stanów Zjednoczonych, Konstytucji 3 maja oraz pierwszej konstytucji francuskiej. Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony system sprawowania władzy na świecie.
Trójpodział władzy w Polsce polega na jej podziale na:
- władzę ustawodawczą - uchwala ona prawo (Sejm oraz Senat).
- władzę wykonawczą - wprowadza w życie uchwalone prawo, rządzi państwem (Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Ministrów).
- władzę sądowniczą - sądzi za nieprzestrzeganie uchwalonego prawa (Sądy i Trybunały).
Marlena Bodo
Nauczycielka WOS-u
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

