Zadanie ma charakter indywidualny, bo wymaga wyrażenia własnej oceny. Stąd proponowane rozwiązanie może stanowić wyłącznie postać przykładowej wskazówki pomocnej do samodzielnego sformułowania odpowiedzi.
Gdyby organy państwa nie realizowały funkcji zewnętrznych, to doszłoby to zamknięcia się danego kraju na kontakty zewnętrzne. Tego rodzaju zachowanie byłoby bardzo niebezpieczne, ponieważ państwo straciłoby sojuszników, którzy mogliby je wesprzeć w przypadku zaatakowania go przez nieprzyjaciela. Ponadto brak kontaktów z innymi państwami doprowadziłby do ograniczenia kontaktów handlowych, zmniejszenia popytu na towary krajowe, zmniejszenia asortymentu w odizolowanym państwie oraz stagnacji gospodarczej. Jeśli państwo nie wypełniałoby poprawnie swoich funkcji zewnętrznych, to i jego obywatele mieliby utrudniony dostęp do wchodzenia ze swoimi produktami na rynki międzynarodowe, ze swobodnym przekraczaniem granicy państwowej. Słabość państwa w zakresie realizacji przez nie funkcji zewnętrznej, polegającej na obronie granic, wpływa na jego osłabienie militarne i słabość w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa.
Marlena Bodo
Nauczycielka WOS-u
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

