Matematyka

Autorzy:M. Braun, J. Lech

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2008

Sześć bułek i serek kosztuje 4,80 zł, a sześć serków i jedna bułka kosztuje 11, 30 zł 4.42 gwiazdek na podstawie 12 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Matematyka

Sześć bułek i serek kosztuje 4,80 zł, a sześć serków i jedna bułka kosztuje 11, 30 zł

23
 Zadanie

24
 Zadanie
25
 Zadanie
26
 Zadanie
27
 Zadanie
28
 Zadanie
29
 Zadanie
30
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz starą wersję książki. *Kilknij tutaj aby zobaczyć nową.*

Przez `x` oznaczmy cenę bułki, przez `y` cenę serka. Na podstawie danych w zadaniu układamy układ równań i rozwiązujemy go (stosując metodę podstawiania).

`{(6x+y=4.80),(x+6y=11.30):}`

`{(y=4.80-6x),(x+6y=11.30):}`

`{(y=4.80-6x),(x+6(4.80-6x)=11.30):}`

`{(y=4.80-6x),(x+28.80-36x=11.30):}`

`{(y=4.80-6x),(28.80-11.30=36x-x):}`

`{(y=4.80-6x),(17.50=35x):}`

`{(y=4.80-6x),(x=0.50):}`

`{(y=1.80),(x=0.5):}`

` ` Cena bułki 0,50 zł, cena serka 1,80 zł

Odpowiedź:

bułka 0,50 zł, serek 1,80 zł