Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2016

Ola i Janek liczą w sklepie w jeszcze ... 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Ola i Janek liczą w sklepie w jeszcze ...

9
 Zadanie
10
 Zadanie
11
 Zadanie

Problem
 Zadanie

Mamy sześć dowolnie wybranych cen, np. 
1 zł 37 gr, 3 zł 24 gr, 67 gr, 80 gr, 2 zł 11 gr, 1 zł 90 gr. 

Obliczamy ile wyniesie suma tych liczb stosując metodę Oli. 

Dobieramy w pary odpowiednie kwoty.
Pary te to:
- 1 zł 37 gr i 67 gr, gdyż dadzą one razem około 2 zł; 
- 3 zł 24 gr i 80 gr, gdyż dadzą one razem około 4 zł; 
- 2 zł 11 gr i 1 zł 90 gr, gdyż dadzą one razem około 4 zł. 

Łączna kwota zakupów będzie wynosic około: 
`2 \ "zł"+4 \ "zł"+4 \ "zł"=10 \ "zł"` 


Obliczamy ile wyniesie suma tych liczb stosując metodę Janka.
- 1 zł 37 gr to około 1 zł 50 gr;
- 3 zł 24 gr to około 3 zł 00 gr;
- 67 gr to około 0 zł 50 gr;
- 80 gr to około 1 zł 00 gr; 
- 2 zł 11 gr to koło 2 zł 00 gr; 
- 1 zł 90 gr to koło 2 zł 00 gr. 

Łączna kwota zakupów to:
`1 "zł" \ 50 "gr"+3 "zł" \ 00 "gr"+0 "zł" \ 50 "gr"+1 "zł" \ 00 "gr"+2 "zł" \ 00 "gr"+2 "zł" \ 00 "gr"=10 \ "zł"` 


Wyniki otrzymane przez Olę i Janka będą takie same, gdyż Ola łącząc w pary odpowiednie ceny otrzymuje bardzo przybliżony do dokładnego wynik. Jej wynik może różnić się w stosunku do dokładnego wyniku o parę gorszy.       

Janek do pewnych kwot dodaje niewielką ilość groszy a od innych kwot odejmuje, więc działania te w pewnym stopniu się równoważą (to ile dodaje nie różni się zbyt wiele od tego ile odejmuje). Uzyskuje w ten sposób wynik bardzo podobny lub wręcz taki sam jak wynik Oli.