Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Cena pomarańczy wzrosła ... 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Cena pomarańczy wzrosła o 30%. Obecnie wynosi 3,90zł za kg. 

Oznaczamy x - cena za kg pomarańczy przed podwyżką. Układamy równanie:

`x+30%*x=3,90`

`x+30/100*x=3,90`

`130/100x=3,90 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ |*100`

`130x=390\ \ \ \ \ \ \ \ |":"130`

`x= 3`

Cena za kg pomarańczy przd podwyżką wynosiła 3 kg. 

 

Sprawdzamy czy otrzymany wynik spełnia warunki zadania:

`30%*3=strike30^3/strike100^10*3=9/10=0,9`

`3+0,90=3,90`

Rozwiązanie spełnia warunki zadania.

 

Odp: Cena za kg pomarańczy przd podwyżką wynosiła 3 kg.