Matematyka

Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie około 1 grama białka 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie około 1 grama białka

19
 Zadanie

Skoro na 1 kg masy przypada 1 g białka, to człowiek ważący 70 kg powinien spożyć 70 g białka, co najmniej 35 g białka powinno być pochodzenia zwierzęcego. 

 

Przyjmujemy, że jeśli nie zaznaczono inaczej, to bierzemy po 100 g każdego produktu. 

ŚNIADANIE

bułka pszenna, sałata, pomidor

`"białko ogółem: " 61%_o*100\ g+17%_o*100\ g+9%_o*100\ g=`

`\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ =0,061*100\ g+0,017*100\ g+0,009*100\ g=`

`\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ =6,1\ g+1,7\ g+0,9\ g=8,7\ g`

 

Zwróć uwagę, że mając podany promilowy udział białka i 100 g produktu, masa białka jest 10 razy mniejsza niż podany promil (np. 61 promili ze 100 g to 6,1 g), ułatwi to dalsze obliczenia. 

 

 

DRUGIE ŚNIADANIE: 

mleko, ryż, truskawki

`"białko ogółem: " 3\ g+6,7\ g+0,7\ g=10,4\ g`

`"białko zwierz.: " 3\ g`

 

 

OBIAD

ziemniaki, wołowina, biała kapusta

`"białko ogółem: " 1,2\ g+15,6\ g+1,4\ g=18,2\ g`

`"białko zwierz.: " 15,6\ g`

 

 

PODWIECZOREK

jajko świeże, chleb razowy

`"białko ogółem: " 11,1\ g+4,7\ g=15,8\ g`

`"białko zwierz.: " 11,1\ g`

 

 

KOLACJA

25 g sera topionego, chleb razowy, 50 g kiełbasy

`"białko ogółem: " 25,6\ g:4+4,7\ g+16,6\ g :2=8,3\ g=6,4\ g+4,7\ g+8,3\ g=19,4\ g`

`"białko zwierz.: " 6,4\ g+8,3\ g=14,7\ g`

 

 

`"razem białko: " 8,7\ g+10,4 \ g+18,2\ g+15,8\ g+19,4\ g=72,5\ g`

`"razem białko zwierz.: "3\ g+15,6\ g+11,1\ g+14,7\ g=44,4\ g`

 

 

 

 

 

DYSKUSJA
Informacje
Matematyka wokół nas 1
Autorzy: Ewa Duvnjak, Ewa Kokiernak-Jurkiewicz
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Największy wspólny dzielnik (nwd)

Największy wspólny dzielnik (NWD) dwóch liczb naturalnych jest to największa liczba naturalna, która jest dzielnikiem każdej z tych liczb.

Przykłady:

  • Największy wspólny dzielnik liczb 6 i 9 to liczba 3.

    1. Wypiszmy dzielniki liczby 6: 1, 2, 3, 6;
    2. Wypiszmy dzielniki liczby 9: 1, 3, 9;
    3. Wśród dzielników wyżej wypisanych szukamy największej liczby, która jest zarówno dzielnikiem 6 i 9. Jest to 3.
  • Największy wspólny dzielnik liczb 12 i 20 to liczba 4.

    1. Wypiszmy dzielniki liczby 12: 1, 2, 3, 4, 6, 12;
    2. Wypiszmy dzielniki liczby 20: 1, 2, 4, 5, 10, 20;
    3. Wśród dzielników wyżej wypisanych szukamy największej liczby, która jest zarówno dzielnikiem 12 i 20. Jest to 4.
Wyrażenie dwumianowane

Wyrażenia dwumianowe to wyrażenia, w których występują dwie jednostki tego samego typu.

Przykłady: 5 zł 30 gr, 2 m 54 cm, 4 kg 20 dag.

Wyrażenia dwumianowe możemy zapisać w postaci ułamka dziesiętnego.

Przykład: 3 m 57 cm = 3,57 cm , bo 57 cm to 0,57 m.

Jednostki:

  • 1 cm = 10 mm; 1 mm = 0,1 cm
  • 1 dm = 10 cm; 1 cm = 0,1 dm
  • 1 m = 100 cm; 1 cm = 0,01 m
  • 1 m = 10 dm; 1 dm = 0,1 m
  • 1 km = 1000 m; 1 m = 0,001 km
  • 1 zł = 100 gr; 1 gr = 0,01 zł
  • 1 kg = 100 dag; 1 dag = 0,01 kg
  • 1 dag = 10 g; 1 g = 0,1 dag
  • 1 kg = 1000 g; 1 g = 0,001 kg
  • 1 t = 1000 kg; 1 kg = 0,001 t

Przykłady zamiany jednostek:

  • 10 zł 80 gr = 1000 gr + 80 gr = 1080 gr
  • 16 gr = 16•0,01zł = 0,16 zł
  • 1 zł 52 gr = 1,52 zł
  • 329 gr = 329•0,01zł = 3,29 zł
  • 15 kg 60 dag = 1500dag + 60dag = 1560 dag
  • 23 dag = 23•0,01kg = 0,23 kg
  • 5 kg 62 dag = 5,62 kg
  • 8 km 132 m = 8000 m+132 m = 8132 m
  • 23 cm 3 mm = 230 mm + 3 mm = 233 mm
  • 39 cm = 39•0,01m = 0,39 m
Zobacz także
Udostępnij zadanie