Matematyka

Autorzy: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2016

Za 2 kg gruszek i 4 kg jabłek trzeba zapłacić 15,20 zł. 4.67 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Za 2 kg gruszek i 4 kg jabłek trzeba zapłacić 15,20 zł.

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
4
 Zadanie

Cena jabłek:

`x`

Cena gruszek:

`x+2,2`

Łączny koszt zakupu 2 kg gruszek i 4 kg jabłek:

`2*(x+2,2)+4*x=15,2`

`2x+4,4+4x=15,2`

`6x+4,4=15,2 \ \ \ \ \ \ |-4,4`

`6x=10,8 \ \ \ \ \ \ |:6`

`x=1,8 \ "zł"`

Obliczyliśmy cenę kilograma jabłek. Obliczmy cenę kilograma gruszek:

`x+2,2=1,8+2,2=4 \ "zł"`

 

Odpowiedź:

Kilogram jabłek kosztuje 1,8 zł, a kilogram gruszek: 4 zł.