Matematyka

Oblicz, stosując metodę podwajania 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Matematyka

`a)\ 5*23=23*5=23*(4+1)`

`\ \ \ 23*ul1=23`

`\ \ \ 23*2=23+23=46`

`\ \ \ 23*ul4=46+46=92`

`\ \ \ 23*5=92+23=115`

 

`b)\ 79*25=79*(1+8+16)`

`\ \ \ 79*ul1=79`

`\ \ \ 79*2=79+79=158`

`\ \ \ 79*4=158+158=316`

`\ \ \ 79*ul8=316+316=632`

`\ \ \ 79*ul16=632+632=1264`

`\ \ \ 79*25=79+632+1264=1975`

 

`c)\ 125*85=125*(1+4+16+64)`

`\ \ \ 125*ul1=125`

`\ \ \ 125*2=125+125=250`

`\ \ \ 125*ul4=250+250=500`

`\ \ \ 125*8=500+500=1000`

`\ \ \ 125*ul16=1000+1000=2000`

`\ \ \ 125*32=2000+2000=4000`

`\ \ \ 125*ul64=4000+4000=8000`

`\ \ \ 125*85=125+500+2000+8000=10\ 625`

 

`d)\ 248*43=248*(1+2+8+32)`

`\ \ \ 248*ul1=248`

`\ \ \ 248*ul2=248+248=496`

`\ \ \ 248*4=496+496=992`

`\ \ \ 248*ul8=992+992=1984`

`\ \ \ 248*16=1984+1984=3968`

`\ \ \ 248*ul32=3968+3968=7936`

`\ \ \ 248*43=248+496+1984+7936=10\ 664`

 

DYSKUSJA
user profile image
Gość

24-09-2017
Dzieki za pomoc!
Informacje
Matematyka 2001
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Porównywanie ułamków

Porównywanie dwóch ułamków polega na stwierdzeniu, który z nich jest mniejszy, który większy.

  • Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach
    Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik

    Przykład:

    $$3/8$$ < $$5/8$$
     
  • Porównywanie ułamków o takich samych licznikach
    Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same liczniki, to ten jest większy, który ma mniejszy mianownik.

    Przykład:

    $$4/5$$ > $$4/9$$
Oś liczbowa

Oś liczbowa to prosta, na której każdemu punktowi jest przypisana dana wartość liczbowa, zwana jego współrzędną.

Przykład:

osie liczbowe

Odcinek jednostkowy na tej osi to część prostej między -1 i 0.

Po prawej stronie od 0 znajduje się zbiór liczb nieujemnych, a po lewej zbiór liczb niedodatnich. Grot strzałki wskazuje, że w prawą stronę rosną wartości współrzędnych. Oznacza to, że wśród wybranych dwóch współrzędnych większą wartość ma ta, która leży po prawej stronie (względem drugiej współrzędnej).

Zobacz także
Udostępnij zadanie