Tryb warunkowy w czasie przeszłym - il condizionale passato. Budowa: odmieniona w trybie warunkowym w czasie teraźniejszym forma czasownika posiłkowego essere/avere + participio passato.
Stosowanie:
- do wyrażenia pragnień, życzeń nie zrealizowanych w przeszłości lub niemożliwych do zrealizowania w teraźniejszości lub przyszłości, np. Avrei bevuto un caffé, ma non ho tempo. (Napiłbym/abym się kawy, ale nie mam czasu.)
- do wyrażenia żalu, niezadowolenia z jakiejś sytuacji w przeszłości, np. Avresti dovuto dirmelo prima! (Powinieneś był/a mi o tym powiedzieć wcześniej!)
- do wyrażenia nie zweryfikowanej informacji dotyczącej przeszłości, np. I ladri avrebbero preso 1.000 euro. (Złodzieje mieliby jakoby zabrać 1000 euro.)
- do wyrażenia przyszłości w przeszłości, np. Pensavo che saresti arrivato. (Myślałem/am, że przyjedziesz.)
Co byś powiedział/a w tych sytuacjach? Pracujcie w parach i napiszcie zdania używając trybu warunkowego w czasie przeszłym, wzorując się na przykładzie.
Rozwiązanie przykładowe:
1. przykład
2. Idziesz to specjalisty, ale twój komputer po tygodniu nie został jeszcze naprawiony.
Ma mi ha detto che avrebbe riparato il mio computer per il massimo due giorni!
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Opracowania zadań z ponad 3000 podręczników – przygotowane przez nauczycieli
Ponad 100 kursów wideo do sprawdzianów, E8 i matury
Odrabiak Pro – interaktywna nauka z każdym szkolnym podręcznikiem
Gotowe notatki, tablice edukacyjne i sprawdziany
Magdalena Boreczek
Nauczycielka języka włoskiego
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

