Klasa
1 szkoły ponadpodstawowej
Przedmiot
Historia
Wybierz książkę
Kamyk filozoficzny. Starożytność - renesans. Edukacja filozoficzna, Podręcznik

1

Rozwiązanie

Giordano Bruno głosił nieskończoność wszechświata, składającego się z nieskończonej liczby światów. Twierdził, że we wszechświecie istnieje wiele słońc, gwiazd i planet, a niektóre z nich są podobne do Ziemi. Nieskończoność wszechświata Bruno pojmował jako jego wieczność i nieograniczoność przestrzeni. W tak rozumianym wszechświecie Ziemia nie zajmuje wyróżnionego miejsca.

Wszechświat stanowi uporządkowaną jedność, zbudowaną z materii jednego rodzaju. Ostatecznymi „cegiełkami” wszechświata, w opinii Bruna, są monady, które nie są tylko przedmiotami nieożywionymi, albowiem każda z monad jest obdarzona życiem i duszą. Bruno sądził bowiem, że dusza, obok materii, jest niezbędnym składnikiem wszechświata. Zasadniczym zadaniem duszy jest ożywianie i kształtowanie materii.

Bruno uważał, że wszechświat jest uporządkowany dzięki rządzącym nim wewnętrznym siłom, które ukierunkowują go do osiągnięcia harmonii. Dodatkowo, Bruno utożsamiał przyrodę z Bogiem i przypisywał jej boskie cechy. Dlatego jego pogląd można zaliczyć do panteizmu.

Czy ta odpowiedź Ci pomogła?

0

Avatar autora

Marcin

Nauczyciel historii

9303

Doktor filozofii. Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i etyki oraz wykładowca akademicki. W wolnym czasie lubię chodzić na mecze piłki nożnej i degustować pizzę.