3
Rozwiązanie
Rozwiązanie 1:
a)
Na zamieszczonej karykaturze została przedstawiona zasada równowagi sił.
b)
Kongres wiedeński nazwany został "koncertem mocarstw", ponieważ to one miały decydujący głos na obradach nie biorąc pod uwagę opinii narodów, o których decydowano. Potęgi europejskie w imię zachowania równowagi sił wymieniały się państwa i terenami jak towarami, co zostało ukazane na ilustracji w satyryczny sposób poprzez wagę.
c)
Niewielkie państwa niemieckie, a także społeczeństwa ziem włoskich i polskich zostały przedstawione jako towary, którymi handlują mocarstwa na kongresie wiedeńskim uprzednio je ważąc, tak aby zachować równowagę sił, którą uznawano za kluczową na kongresie wiedeńskim. Przedstawione zostały w ten sposób, ponieważ na kongresie traktowano je przedmiotowo, a nie podmiotowo. Ludy te nie miały prawa głosu w sprawie swego dalszego losu, a o ich losie w pełni decydowała wola mocarstw.
Rozwiązanie 2:
a) Zasada równowagi sił.
b) Koncert mocarstw - inaczej zwane Czwórprzymierzem, to polityczny układ zawiązany w 1815 roku przez Austrię, Rosję, Wielką Brytanię i Prusy, a od 1818 roku również Francję i od 1867 Włochy, którego celem było dążenie do zachowania równowagi europejskiej. Aby to osiągnąć należało zapobiegać uzyskaniu przewagi, czy też hegemonii przez żadne z mocarstw. Idea ta została ostatecznie zerwana wraz z początkiem I wojny światowej w 1914 roku.
c) Niewielkie państwa, a także społeczeństwa ziem włoskich i polskich zostały przedstawione jako produkty, które podlegają ważeniu przez mocarstwa. Te sprawdzają jak je ułożyć, tak żeby zachowana została równowaga sił wśród mocarstw.
Rozwiązanie 3:
a) Karykatura pokazuje zasadę równowagi sił.
b) Kongres wiedeński został nazwany "koncertem mocarstw", ponieważ najważniejsze decyzje podejmowali przedstawiciele tylko czterech państw: Wielkiej Brytanii, Rosji, Austrii i Prus.
c) Niewielkie państwa niemieckie oraz społeczeństwa ziem włoskich i polskich zostały ukazane jako przedmioty mierzone na wadze. Pokazuje to chęć zachowania równowagi sił w Europie.
Czy ta odpowiedź Ci pomogła?