🎓 Przedstaw okoliczności powstania ruchu robotniczego - Zadanie 3: Wczoraj i dziś 7 - strona 23
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Wczoraj i dziś 7 (Podręcznik, Nowa Era)
Klasa:
7 szkoły podstawowej
Strona 23

Przedstaw okoliczności powstania ruchu robotniczego

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

4
 Zadanie
5
 Indywidualne

Okoliczności powstania ruchu robotniczego

Szybki rozwój przemysłu w pierwszej połowie XIX w. spowodował wyraźny podział społeczeństwa na dwie grupy: zamożnych właścicieli fabryk (fabrykantów, kapitalistów) oraz (znacznie liczniejszą) ubogich robotników. Ludność wiejską przyciągała do miasta - perspektywa większego zarobku oraz możliwość polepszenia warunków życia.

W okresie rewolucji przemysłowej robotnicy pracujący w fabrykach i kopalniach byli wyzyskiwani, pracowali czternaście lub nawet szesnaście godzin na dobę, w przegrzanych, dusznych, pełnych hałasu pomieszczeniach. Mieszkali w zatłoczonych przyfabrycznych dzielnicach, w tragicznych warunkach higienicznych. Głodowe zarobki zmuszały robotników, do posyłania do pracy swoich (nawet kilkuletnich) dzieci.

Z czasem, wśród rozgoryczonych robotników zaczęły wybuchać bunty oraz strajki. Niejednokrotnie protesty przeradzały się w wystąpienia zbrojne, tj. powstanie tkaczy w Lyonie w 1831 i 1834 r. oraz powstanie tkaczy śląskich w 1844 r.

Walka o poprawę warunków pracy przyczyniła się do wzrostu świadomości społecznej i zakładania przez robotników organizacji walcząc o podstawowe prawa. W ten sposób powstał ruch robotniczy, będący zorganizowaną działalnością pracowników fabryk i zakładów dążących do uzyskania własnych praw.

  • Pierwsze powstanie tkaczy w Lyonie (rycina).

Komentarze
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2020
Autorzy:
Jarosław Klaczkow, Anna Łaszkiewicz, Stanisław Roszak
ISBN:
9788326739248
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Marlena
34960

Nauczyciel

Historyk z zamiłowania oraz z zawodu. W swoim życiu staram się żyć według maksymy "plus ratio quam vis", czyli "więcej znaczy wiedza niż siła". Bliska mojemu sercu jest pedagogika Korczaka. W życiu prywatnym jestem mamą 3-jki dzieci oraz miłośniczką historii XX-wieku.