Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze (Podręcznik, Nowa Era )

Przedstaw sytuację polityczną na ziemiach 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Przedstaw sytuację polityczną na ziemiach

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

Sytuacja polityczna na ziemiach polskich po śmierci Henryka Pobożnego

Rozpad rządzonego przez Henryka Pobożnego państwa śląskich Piastów - nastąpił na skutek najazdu Mongołów w 1241 r

Śląsk stał się wówczas areną walk toczonych przez synów zabitego księcia. Ostatecznie podzielili oni ojcowiznę między siebie. W ten sposób Śląsk uległ rozdrobnieniu. 

Upadek państwa Henryka Pobożnego wykorzystali  pozostali przedstawiciele dynastii piastowskiej. Konrad Mazowiecki zajął Małopolskę wraz z Krakowem. Szybko wszedł jednak w konflikt z tamtejszymi możnowładcami i został wypędzony. Na krakowskim tronie zasiadł Bolesław Wstydliwy

Do zmiany władzy doszło także do należącej do Piastów śląskich - Wielkopolsce. Rządy ponownie objęli tam wygnani kilka lat wcześniej synowie Władysława Odonica, uznani za prawowitych dziedziców tych podzielonych ziem. 

W II połowie XIII w. każde księstwo piastowskie funkcjonowało jako odrębne państwo, a powiększanie się rodu Piastów - pogłębiało rozdrobnienie kraju. 

Po śmierci Konrada Mazowieckiego rządzone przez niego tereny podzielili między siebie trzej synowie księcia. Wielkopolską rządzili spadkobiercy Władysława Odonica. Śląsk rozpadł się na cztery dzielnice, a ich władcy utrzymywali ze sobą napięte stosunki. 

Polityczne rozbicie kraju pogłębiło się jeszcze w następnym stuleciu. Około 1285 r. w Polsce istniało aż 19 księstw (w tym 11 z nich na Śląsku).

 • Ziemie polskie w XIII wieku

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49033

Nauczyciel

Wiedza
Kolejność wykonywania działań

Przy rozwiązywaniu działań najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywania działań.


Kolejność wykonywania działań:

 1. Potęgowanie

 2. Działania w nawiasach

 3. Mnożenie i dzielenie (jeżeli w działaniu występuje zarówno dzielenie jak i mnożenie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane, czyli od lewej do prawej strony).
  Przykład`16:2*5=8*5=40` 

 4. Dodawanie i odejmowanie (jeżeli w działaniu występuje zarówno odejmowanie jak i dodawanie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane, czyli od lewej strony do prawej).
  Przykład`24-6+2=18+2=20` 


Przykład:

`(45-9*3)-4=(45-27)-4=18-4=14` 

Kąty

Kąt to część płaszczyzny ograniczona dwiema półprostymi o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi.

Półproste nazywamy ramionami kąta, a ich początek – wierzchołkiem kąta.

kat-glowne
 


Rodzaje kątów:

 1. Kąt prosty – kąt, którego ramiona są do siebie prostopadłe – jego miara stopniowa to 90°.

  kąt prosty
 2. Kąt półpełny – kąt, którego ramiona tworzą prostą – jego miara stopniowa to 180°.
   

  kąt pólpelny
   
 3. Kąt ostry – kąt mniejszy od kąta prostego – jego miara stopniowa jest mniejsza od 90°.
   

  kąt ostry
   
 4. Kąt rozwarty - kąt większy od kąta prostego i mniejszy od kąta półpełnego – jego miara stopniowa jest większa od 90o i mniejsza od 180°.

  kąt rozwarty
 5. Kąt pełny – kąt, którego ramiona pokrywają się, inaczej mówiąc jedno ramię tego kąta po wykonaniu całego obrotu dookoła punktu O pokryje się z drugim ramieniem – jego miara stopniowa to 360°.
   

  kat-pelny
   
 6. Kąt zerowy – kąt o pokrywających się ramionach i pustym wnętrzu – jego miara stopniowa to 0°.

  kat-zerowy
 
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom