Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze (Podręcznik, Nowa Era )

Omów przebieg panowania czeskiego 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Omów przebieg panowania czeskiego

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Przebieg panowania czeskiego w Polsce

 • Po śmierci Przemysła II do walki o jego dziedzictwo stanęło dwóch pretendentów z dynastii Piastów: Władysław Łokietek i Henryk Głogowski. 
 • Łokietek zajął Pomorze Gdańskie oraz część Wielkopolski, po czym zawarł kompromis ze swoim rywalem. Odstąpił mu zachodnią część Wielkopolski i adoptował jego syna, ponieważ sam nie miał męskich potomków. 
 • Książę kujawski szybko zraził do siebie wielkopolskie możnowładztwo oraz duchowieństwo, co wykorzystał Wacław II (występował on jako spadkobierca po zmarłych Henryku Głogowskim i Przemyśle II). 
 • Wacław II najpierw zmusił Władysława Łokietka do uległości i obietnicy złożenia hołdu, a następnie zajął zbrojnie jego ziemie (Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie).
 • W 1300 r. arcybiskup Jakub Świnka, koronował Wacława II na króla Polski
 • Czeski książę zaprowadził w kraju twarde rządy. Usprawnił administrację i wprowadził względny spokój. 
 • Jednak z czasem, polityka personalna Wacława II (m.in. wybór zniemczonego Ślązaka, Jana Muskaty na biskupa krakowskiego) zaczęła budzić sprzeciw. Wykorzystał to Władysław Łokietek, który w 1304 r. powrócił z wygnania i opanował ziemie: wiślicką oraz sandomierską. Jego działania poparło także rycerstwo małopolskie. 
 • W 1305 r. zmarł Wacław II, a rok później - Wacław III. Dynastia Przemyślidów przestała istnieć, a Czechy pogrążyły się w kilkuletniej wojnie domowej. 
 • Wygaśnięcie Przemyślidów umożliwiło powrót Piastów na polski tron.
DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49030

Nauczyciel

Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom