🎓 Przedstaw główne nurty architektury wieków - Zadanie 2: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum - strona 413
Historia
Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Zakres rozszerzony. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Przedstaw główne nurty architektury wieków

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Architektura średniowiecza

  • Europejska architektura w epoce średniowiecza była tematycznie związana z religią chrześcijańską. Początkowo nawiązywała do wzorców bizantyjskich, a od X w. zaczęły się w niej wykształcać indywidualne cechy. Doprowadziło to w konsekwencji do powstania dwóch głównych stylów tej epoki - romańskiego i gotyckiego. 

Styl romański 

Sztuka romańska miała charakter sakralny. Kościoły powstawały na planie krzyża łacińskiego, prezbiterium zamykano półkolistą absydą. Budowle miały system nawowy - tzw. nawa główna oraz dwie nawy boczne, zakończone poprzecznym transeptem oraz prezbiterium. Budowle cechowała prostota - mury były grube, masywne, przez co nadawały budowli charakter warowny. Małe i wąskie okna pełniły funkcje obronne. Wnętrze kościoła było skromne ozdobione, panował w nim półmrok. Do głównych elementów dekoracyjnych w architekturze romańskiej należały rzeźby i płaskorzeźby, umieszczane najczęściej na portalach.

Styl gotycki

Świątynie wznoszone w stylu gotyckim charakteryzowały się strzelistością oraz lekkością konstrukcji. Budowle wznoszono z cegły, a wysokie, strzeliste okna ozdabiano witrażami. Nad wejściem do świątyni umieszczano rozetę, która stanowiła charakterystyczny element gotyckich świątyń. Łuki oporowe przenosiły ciężar budowli na przypory, przez co mury nie musiały być tak masywne jak w budowlach romańskich. Wysokie wieże symbolizowały dążenie człowieka do spotkania z Bogiem (wertykalizm). Stosowano sklepienia krzyżowo - żebrowe. W świątyniach gotyckich stosowano mnogość zdobień - gwieździste sklepienia, rzeźbione i malowane ołtarze. Wystrój kościoła świadczył o hojności i bogactwie fundatora, miał być wyrazem czci, jaką ludność miasta i budowniczowie oddawali Bogu.

klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

98306

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2722ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA12227WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE1073KOMENTARZY
komentarze
... i30161razy podziękowaliście
Autorom