🎓 Omów rozwój handlu w średniowieczu. - Zadanie 4: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum - strona 387
Historia
Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Omów rozwój handlu w średniowieczu.

4
 Zadanie

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
?
 Zadanie

Rozwój handlu w średniowieczu.

  • Ożywienie w handlu nastąpiło dopiero w epoce karolińskiej. W tym czasie z państwa Franków eksportowano na północ głównie produkty rolne: wino i zboże, ołów oraz barwniki wykorzystywane do produkcji tkanin.
  • Wpływ na rozwój handlu miało wykształcenie się potężnej elity, która dysponowała znacznymi środkami materialnymi, pochodzącymi z podatków, łupów wojennych oraz wielkich majątków ziemskich. 
  • Na ożywienie w europejskim handlu wpływ miały również kontakty z rynkami arabskimi. Tamtejsza gospodarka potrzebowała ciągłego napływu niewolników, którzy pochodzili głównie z krajów słowiańskich. Arabowie byli również zainteresowani produktami gospodarki leśnej - futrami, woskiem i miodem. Handel tymi towarami dokonywał się w znacznej mierze za pośrednictwem Europy Zachodniej, co ożywiało rynek wewnętrzny. 
  • Handel ze Wschodem odbywał się za pośrednictwem portu w Wenecji, który dzięki handlowi (od IX w.) przeżywał rozkwit. Do Europy sprowadzano produkty luksusowe tj. korzenie, jedwab, kość słoniową i pachnidła. 
  • Inną ważną drogą wymiany pomiędzy Wschodem i Zachodem był szlak prowadzący ze Skandynawii i Rusi przez tereny Bułgarów nadwołżańskich i Chazarów oraz Azję Centralną. 
  • Na północy Europy w produkcji i handlu dalekosiężnym wyspecjalizowały się ośrodki we Flandrii. Ich specjalnością stało się włókiennictwo, a przede wszystkim produkcja sukna najwyższej jakości. Rynkami zbytu dla Flandrii były m.in. Skandynawia, Ruś i kraje nadbałtyckie, które sprowadzały przedmioty luksusowe i w zamian sprzedawały futra, ryby i zboże. 
  • W epoce średniowiecza nieodłączną częścią wymiany handlowej były jarmarki - targi, które, każdego roku o tej samej porze odbywały się w ustalonych miejscach. Dla europejskiego handlu szczególne znaczenie miały jarmarki szampańskie - odbywały się one sześć razy w roku w czterech miejscowościach.
DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

89538

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3369ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA8283WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE783KOMENTARZY
komentarze
... i9296razy podziękowaliście
Autorom