Opowiedz, jak doszło do feudalizacji - Zadanie 2: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze - strona 365
Historia
Wybierz książkę
Opowiedz, jak doszło do feudalizacji 4.2 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Opowiedz, jak doszło do feudalizacji

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
4
 Zadanie
  • Jak doszło do feudalizacji Kościoła?

W epoce średniowiecza Kościół był ściśle powiązany z ówczesnymi monarchiami patrymonialnymi i podlegał tym samym procesom co one. 

Wraz z upowszechnieniem się instytucji lenna - nadawanie urzędów kościelnych oraz beneficjów zaczęło coraz bardziej przypominać składanie hołdów przez osoby świeckie. Biskupi i opaci przyjmowali z rąk seniorów pierścienie lub pastorały - symbole władzy kościelnej. Ponadto podobnie jak inni wasale - składali przysięgę wierności. 

W czasach feudalnego rozproszenia władzy monarszej - seniorami biskupów i opatów stawali się nie tylko królowie, lecz także książęta, hrabiowie, a nawet pomniejsi możnowładcy. 

Seniorzy, korzystając ze swoich praw - bezceremonialnie ingerowali w funkcjonowanie podlegających im kościołów i klasztorów. Przy nominowaniu biskupów i opatów kierowali się głównie względami politycznymi oraz koligacjami rodzinnymi, a nie wartościami duchowymi kandydatów. 

Hierarchowie kościelni często lekceważyli swoje obowiązki kościelne i oddawali się typowo świeckim zajęciom. Zarządzali dobrami ziemskimi, troszczyli się o interesy własnych rodów, spędzali czas na ucztach i polowaniach w otoczeniu swoich wasali. Duchowni brali również udział w lokalnych wojnach. 

Na pogłębienie się kryzysu w Kościele miały również wpływ: najazdy Normanów, Węgrów i Arabów oraz rozpad imperium Karolingów. Doprowadziły one do upadku wielu klasztorów. Wiele z nich uległo zeświecczeniu, zanikła dyscyplina i nastąpił rozkład duchowości zakonnej.

DYSKUSJA
komentarz do odpowiedzi undefined
Paulina

7 stycznia 2019
dzieki!!!!
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

80436

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1555ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5841WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE505KOMENTARZY
komentarze
... i7581razy podziękowaliście
Autorom