Opisz okoliczności narodzin monarchii piastowskiej - Zadanie 351: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum - strona 351
Historia
Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Opisz okoliczności narodzin monarchii piastowskiej

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie

351
 Zadanie

Okoliczności narodzin monarchii piastowskiej

  • Przez ziemie współczesnej Polski przez wieki wędrowało wiele ludów. Słowianie osiedlili się na nich w V - VI w. n.e. Peryferyjne położenie tych obszarów i ich znaczne oddalenie od głównych szlaków ograniczało wprawdzie niebezpieczeństwo nieprzyjacielskich najazdów, ale jednocześnie nie sprzyjało rozwojowi.
  • Procesy państwowotwórcze rozpoczęły się na ziemiach polskich w IX w. Wywołał je wzrost demograficzny i gospodarczy. Czynnikiem państwowotwórczym stały się również wojny międzyplemienne, które przynosiły łupy władcy i jego zbrojnym.
  • W X w. na obszarze dzisiejszej Wielkopolski powstało silne państwo Polan.
  • Władca Polan - Mieszko I przyjął chrzest w 966 r. i rozpoczął starania o utworzenie w swoim kraju prowincji kościelnej niezależnej od Niemiec. Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim - umocniło pozycję księcia i włączyło Polskę w krąg cywilizacji zachodnieuropejskiej. 
  • Dzieło swojego ojca kontynuował Bolesław Chrobry. Poszerzył granice państwa polskiego, przyłączając Milsko, Łużyce, Morawy, Słowację i Grody Czerwieńskie. Toczył zwycięskie wojny z Niemcami, Czechami i Rusią Kijowską. W 1000 r. do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III. Cesarz ogłosił wówczas utworzenie niezależnego arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz zawarł sojusz z polskim władcą. Silną pozycję Chrobrego potwierdziła koronacja na pierwszego króla Polski w 1025 r.
DYSKUSJA
opinia do zadania undefined
Angelika

7 stycznia 2019
Dzięki!!!!
opinia do zadania undefined
Kejti :*

3 stycznia 2019
dzieki :):)
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

86004

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4132ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA4749WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE479KOMENTARZY
komentarze
... i5711razy podziękowaliście
Autorom