Historia

Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze (Podręcznik, Nowa Era )

Przybliż okoliczności powstania monarchii 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii
 1. Liceum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Przybliż okoliczności powstania monarchii

2
 Zadanie

5
 Zadanie

?
 Zadanie

Okoliczności powstania monarchii węgierskiej

Wspólnota etniczna Węgrów (Madziarów) zaczęła się kształtować w I tysiącleciu n.e. między środkowym Uralem, Wołgą i Jeziorem Aralskim. 

Madziarowie opuścili swoje pierwotne siedziby pod naporem koczowniczych plemion i zaczęli się przemieszczać etapami na zachód.

W trakcie kilkusetletniej wędrówki ostatecznie ukształtowali swoją organizację plemienną. Na jej szczycie stał książę, dowodzący stałą drużyną oraz pospolitym ruszeniem współplemieńców. 

Węgrzy nie byli typowymi koczownikami. Zakładali stałe osady, a roczny cykl pracy dzielili na uprawę roli i wypas bydła. Specjalizowali się w rzemiośle wojennym. Regularne źródło dochodu przynosiły im łupieżcze wyprawy.

W połowie IX w. węgierskie oddziały zaczęły wyprawiać się za Karpaty. Najeżdżały kraje słowiańskie oraz obszary należące imperium Karolingów. 

Pod wodzą Arpada, założyciela dynastii Arpadów, Węgrzy podbili w ciągu kilku lat Nizinę Panońską

Najazdy Węgrów doprowadziły do znacznych zmian na mapie politycznej Słowiańszczyzny. W 906 r. nastąpił rozpad państwa morawskiego, a na jego obszarze powstało czeskie księstwo Przemyślidów. W XI w. terytorium dzisiejszej Słowacji stało się częścią nowego królestwa węgierskiego. 

Po osiedleniu się w Panonii, Węgrzy zaczęli tworzyć zręby silnej monarchii, gwarantującej utrzymanie im i drużyny zbrojnych. Czerpali z modelu administracyjnego państwa wielkomorawskiego - stworzyli sieć grodów i osad służebnych.

W 974 r. książę Gejza z dynastii Arpadów przyjął chrzest. Jego syn - Stefan I Wielki, w 100 r. otrzymał zgodę cesarstwa i papiestwa na koronację.

 • Najważniejsze insygnium władzy królestwa Węgier - tzw. korona św. Stefana, lata 70. XI w. i II połowa XII w

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

44487

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Wzajemne położenie prostych

Dwie proste mogą się przecinać w punkcie, mogą być do siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Proste przecinające się w punkcie P – proste mające jeden punkt wspólny.

  prosteprzecinajace
   
 2. Proste prostopadłe – to proste przecinające się pod kątem prostym.

  Jeśli proste a i b są prostopadłe (inaczej mówiąc prosta a jest prostopadła do prostej b), zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a⊥b$$. Dwie proste prostopadłe tworzą cztery kąty proste

  prostekatprosty
   
 3. Proste równoległe – to proste nie mające punktów wspólnych lub pokrywające się.

  Jeżeli proste a i b są równoległe (inaczej mówiąc prosta a jest równoległa do prostej b), to zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a∥b$$.
   

  proste-rownlegle
Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
 • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

 • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

 • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Zobacz także
Udostępnij zadanie