- Dlaczego tak silne państwo jak Sparta nie uczestniczyło w wielkiej kolonizacji? W jaki sposób zaspokoiło swój głód ziemi ?
Sparta była początkowo związkiem pięciu wsi, jednak z czasem, dzięki podbojom prowadzonym przez wojowników - obywateli stała się największą grecką polis. Gdy inni Hellenowie zakładali kolonie na wybrzeżach Morza Śródziemnego, Spartanie w VII w. p.n.e. podbili sąsiednią Mesenię. Podzielili zdobyte ziemie pomiędzy obywateli - żołnierzy. Podbitą ludność - helotów - zmusili do uprawiania ziemi. Dzięki temu, Spartiaci nie musieli pracować ra roli, wolny czas poświęcali na doskonalenie umiejętności wojskowych.
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Opracowania zadań z ponad 3000 podręczników – przygotowane przez nauczycieli
Ponad 100 kursów wideo do sprawdzianów, E8 i matury
Odrabiak Pro – interaktywna nauka z każdym szkolnym podręcznikiem
Gotowe notatki, tablice edukacyjne i sprawdziany
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

