Historia

Oceń decyzję króla Stanisława Augusta o przystąpieniu 4.54 gwiazdek na podstawie 13 opinii
 1. Szkoła podstawowa
 2. 5 Klasa
 3. Historia

Oceń decyzję króla Stanisława Augusta o przystąpieniu

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Przystąpienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej było aktem zdrady Rzeczypospolitej i zmarnowaniem ostatniej szansy na podźwignięcie państwa z kryzysu. W czasie wojny w obronie Konstytucji 3 maja, pomocy Rzeczpospolitej miały udzielić Prusy, jednak wcześniej porozumiały się z Rosją. Stanisław August Poniatowski wydając rozkaz o zaprzestaniu obrony przyzwolił na dokonanie drugiego rozbioru Polski. W styczniu 1793 roku dokonali go: Rosja oraz Prusy. Austria była wówczas zajęta wojną z Francją. Na posiedzeniu ustatniego sejmu Rzeczypospolitej w Grodnie posłowie odrzucili większość reform uchwalonych podczas Sejmu Czteroletniego i zatwierdzili kolejny traktat rozbiorowy. Rzeczpospolita chyliła się ku ostatecznemu upadkowi. W wyniku drugiego rozbioru Polski w granicach naszego państwa pozostało jedynie niewielkie terytorium o powierzchni 200 tysięcy km2 z 4 milionami mieszkańców.

 • Wieszanie zdrajców, Jan Piotr Norblin.

DYSKUSJA
Informacje
Wczoraj i dziś 5
Autorzy: Grzegorz Wojciechowski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Mnożenie pisemne
 1. Czynniki zapisujemy jeden pod drugim wyrównując do prawej.

  mnozenie1
   
 2. Mnożymy cyfrę jedności drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymany wynik zapisujemy pod kreską, wyrównując do cyfry jedności. Gdy przy mnożeniu jednej z cyfr drugiego czynnika przez jedności, dziesiątki i setki drugiego czynnika wystąpi wynik większy od 9, to cyfrę jedności tego wyniku zapisujemy pod kreską, natomiast cyfrę dziesiątek przenosimy do dziesiątek lub setek i dodajemy go do wyniku następnego mnożenia.

  W naszym przykładzie:
  4•3=12 , czyli 2 wpisujemy pod cyframi jedności, a 1 przenosimy do dziesiątek, następnie: 4•1=4, ale uwzględniamy przeniesioną 1, czyli mamy 4+1=5 i 5 wpisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie mamy 4•1=4 i 4 wpisujemy pod cyframi setek.

  mnozenie2
   
 3. Mnożymy kolejną cyfrę drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymamy wynik zapisujemy pod poprzednim, wyrównując do cyfry dziesiątek.

  W naszym przykładzie:
  1•3=3 i 3 zapisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi setek, oraz 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi tysięcy.

  mnozenie3
   
 4. Po wykonaniu mnożeń, otrzymane dwa wyniki dodajemy do siebie według zasad dodawania pisemnego.

  mnozenie4
   
 5. W rezultacie wykonanych kroków otrzymujemy wynik mnożenia pisemnego. Iloczyn liczby 113 oraz 14 wynosi 1572.

Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie